سرخط خبرها
خانه / جاغوري / افتخار دیگر- آقای علی احمد خلیلی فرزند نخبه جاغوری امروز جمعه یکی از هواپیمایش را موفقانه به پرواز آورد.

افتخار دیگر- آقای علی احمد خلیلی فرزند نخبه جاغوری امروز جمعه یکی از هواپیمایش را موفقانه به پرواز آورد.

 پیشرفت هر ملتی در سایه تداوم ورشد  افراد آن ملیت میسر است ملتی امروز می تواند سرفرازباشد  که از آخرین دست اورد های روز بهره برده باشد  و در نتیجه بتواند دست آورد های قابل توجه برای خود و کشور ش به ارمغان بیاورد .

مردم هزاره  در سالهای متمادی متاسفانه قربانی جهالت های کور حاکمان از خدا بیخبر شدند  این ملت  از صحنه ای  علم به دورنگهداشته  شده بودند. هنوز که هنوز است سایه شوم این تبعیض کاملا از سرما رخت بر نبسته است .

انقلاب علاوه بر ویرانگری هایش ثمرات قابل توجه هم برای  این مردم در پی  داشته است.  این مردم ضمن مهاجرت  توانسته استعداد های خود را به صحنه نمایش بگذارد  و توانسته است قله های رفیع و موفقیت را یکی پس از دیگری فتح ومقام شامخ را کسب نماید .که یکی از آنها آقای علی احمد خلیلی عزیز دومین هواپیما ساز زادگاهم جاغوری می باشد.

آقای خلیلی جوان با استعداد متولد ۱۳۶۹ از منطقه باریک خدایداد  ولسوالی جاغوری ولایت غزنی می باشد . ایشان یکی از جوانان با استعداد هزاره است که توانسته است ابتکارات  و اختراعات در زمینه هوا فضا داشته باشد.

آقای علی احمد خلیلی امروز جمعه مورخ ۱۹ میزان  ۱۳۹۲ یکی از هواپیما هایش که به نام ترینر یاد می کند  بعد از تعمییر مجدد  آن را آزمایش، و موفقانه په پرواز می آورد.

خلیلی به رادیو پیام جوان می گوید: ترینر اسم یکی از هواپیما های ساخته شده اش می باشد که امروز جمعه، ۱۹ میزان ۱۳۹۲ بعد از تغمییر مجدد موفقانه تست پرواز را انجام داده است

خلیلی افزود: ترینر، می تواند از مناطق محافظت شده مراقبت کند و برای یادگیری در پرواز و غیره استفاده کرد، فیلم برداری، عکاس برداری، گشت زنی تفریحی، تحقیقات علمی، با توجه به کارای که روی آن انجام داده می شود ازش استفاده کرد.

این جوان با استعداد در سال ۱۳۷۸ همراه خانواده به ایران مهاجرت نموده بعد از مشکلات که در آن دوران که فرزندان افغانستانی حق تحصیل را در نداشت آقای خلیلی به قول ایران غیر قانونی مشغول تحصیل می شود تا اینکه توسط کمک های بین المللی و حمایت از پناهندگان افغانستانی توانست با امتحان وردی، وارد مکاتب دولتی ایران شود .

آقای خلیلی با نمرات بالا قبول شد و با غبور از کنکور وارد دانشگاه می شود و در حال حاضر نیز در یکی از دانشگاه های ایران در حال تحصیل در رشته فناوری اطاعات می باشد .

این جوان با استعداد و نخبه کشور ما در زمینه امنیت فضای مجازی و مدیریت فناوری اطلاعات IT  از علم بالای برخوردار می باشد .

آقای خلیلی علاوه بر تحصیلات دانشگاهی دوره های PNIIT,MCITP,CISCO  و دیگر دوره ها را با موفقیت طی نموده است .

این جوان با استعداد در حال حاضر چندین طرح امنیتی به کشور افغانستان در زمینه امنیت فضای مجازی ارائه داده اما دولت متعصب افغانستان تا حالا پاسخگو نبوده است.

ایشان در کنار تحصیل در رشته IT  در زمینه طراحی وب و برنامه نویسی نیز فعالیت می کند .

آقای علی احمد خلیلی، علاوه بر این ها به علم هوا فضا علاقه مند بوده و چند هواپیمایی رادیو کنترل و یک کواد کوپتر نیز طراحی و ساخته است.

ایشان در زمینه طراحی و ساخت زیر دریایی های هوش مند نیز فعالیت می کند .

خواست این جوان با اسعداد کشور از دولت افغانستان حمایت از تمام جوانان در حال تحصیل و بخصوص آنانی است که طرح و برنامه دارند و باید از آنان حمایت کنند.

خلیلی می گوید چندین طرح بزرگ در دست اجرا دارد اما کسی نیست که ایشان را پشتبانی کند تا این طرح ها به نتیجه برسد .

مومن زاده – ۱۹ میزان ۱۳۹۲ – کابل

درباره ی Mominzadah Jaghori

زندگي كردن در افغانستان هنر است، و كسي كه در اين وادي گرگ ها زنده مي ماند بهترين هنر مند! (مومن زاده)

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

یک دیدگاه

  1. درود بر آقای خلیلی و سایت رادیو پیام جوان:
    این یکی از بزرگترین افتخار برای خود اقای خلیلی و مردم شان است امیدوارم که تا آخرین لحظه زندگی از جنین کار ها خسته و دلگیر نشود از خداوند بزرگ بریش آروزی بیشترین موفقتها رادارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *