سرخط خبرها
خانه / اخبار / مشروح گزارش ورود مهمانان به جاغوری و …

مشروح گزارش ورود مهمانان به جاغوری و …

مشروح گزارش ورود مهمانان به جاغوری

همان قسم که در گزارش قبلی خدمت تان عرض شد که دیروز خانم داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشتر افغانستان و هئیت همراه شان وارد جاغوری گردیده است . حال توجه فرماید به گزارش که همکارانم تهیه نموده اند .

ولسوالي جاغوري دیروز سه شنبه مورخ 30 میزان 92  حال و هواي ديگر داشت، از صبح مردم منتظر مهمانان بودند، همه مردم در مقابل تعمير ولسوالي جاغوري صف آراي كرده بودند

اساتيد و شاگردان ليسه استاد عبدالغفور سلطاني، اساتيد و شاگردان  ليسه نسوان شهدا مركز، اساتيد و شاگردان مكتب سمر قلندري جمع از متنفذين و بزرگان منطقه، مسؤلين و منصوبين ادارات دولتي محلي، مسؤلين مديريت معارف جاغوري به استقبال مهمانان دو طرف سرك بازار سنگماشه الي مقر ساختمان ولسوالي با صف هاي منظم ساعت ها به انتظار مهمانان استاده بودند .

چیزی که خیلی سوال برنگیز بود عدم حضور علما و روحانیت جاغوری بود، و اینکه چطور از این قشر به استقبال نه آمده بود تا حالا روشن نشده است . !

ساعت 10 قبل از ظهر يك پروند(فروند) چرخ بال در فضاي جاغوري نمايان شد لحظه ي نگذشت كه چرخ در مقابل ساختمان ولسوالي جاغوري فرود آمد. معمولا فرود آمدن چرخ بال در مناطق خاکی، باعث خاک باد زیاد می گردد از اینکه ولسوالی جاغوری فاقد میدان هوای می باشد فرود آمد دیروز نیز باعث ایجاد خاک باد زیاد گردیده بود .

همه منتظر بازشدن درواز چرخ بال است، با بيرون شدن خانم داكتر سيما سمر ريس كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان همه مردم غرق در خوشحالي اند، اطفال كوچك با دسته هاي گل از مهمانان پذيراني مي كنند

آن طرف تر صف هاي منظم اساتيد و شاگردان مكابت جاغوري می باشد همه غرق در خوشي است همه دست به سينه به احترام مهمانان استاد هستند.

پاين تر اطفال اشيانه هاي سمر جاغوري با صف و يونفرم منظم منتظر مادر و پدر شان هستند، خوشي در چهره همه نمايان است . مهمانان وارد آشيانه مي شود، مسؤلين آشيانه چاي و بوسراق و تیکی اويتو از مهمانان پذيرايي كردند.

در همین حال ظفر شریف ولسوالی جاغوری که هم سفر مهمانان هست طی مصاحبه با رادیو پیام جوان هدف از تشریف آوری داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و هئیت همراه شان را شرکت در مراسم فاتحه خوانی شهدای 1357 -1358 عنوان می کند .

ولسوال جاغوری که هدف از سفرش را به کابل انتقال پول کابل بانک می خواند می گوید که در این سفر پول کابل بانک را نیز انتقال داده است . و سر از فردا شعبه کابل بانک در جاغوری به روی مراجعین باز خواهد بود .

 بعد از صرف چاي خانم داكتر و ساير مهمانان پيش،  مردم ، اساتيد و شاگردان مكاتب به دنبال شان از مقر آشیانه سمر جاغوری پیاده حركت كردن  با رد شدن از داخل بازار سنگماشه در مراسم فاتحه خوانی شهداي 1357 و 1358 كه در مسجد جامع حضرت رسول اكرم ( ص) مركز جاغوري برگزار گرديده بود قرار مي گيرند .

با ورود مهمانان كه از كابل تشريف آرده بودند مجلس فاتحه خواني با شكوه تر مي شود، اما خوشي هاي چند لحظه پيش  با اشك هاي داكترو مهمانان و ساير حاضرين در مراسم فراموش مي شد

مراسم غرق در ماتم است، پير و جوان ، مرد و زن همه اشك مي رزند وبارختن اشك همه با وارثين شهدا احساس هم درد شان را ابراز مي كند .

مراسم امروز که از سوی 20 خانواده ی وارثین شهدا 1357-1358 برگزار گردیده بود، که گفته می شود مصارف فاتحه از سوی خانواده های وارثین شهدا داده شده است .

مراسم فاتحه خوانی شهدای جاغوری برای بار اول بصورت عمومی درمرکز جاغوری برگزار گردید و سپس مراسم های فاتحه خوانی به شکل پراکنده در اکثر مناطق جاغوری روی دست گرفته شده بود .

از آغاز افشای نام های 5 هزار نفر که در زمان حاکمیت کمونستی وقت کشته شده بودند مردم جاغوری همواره به یاد بود از شهدای شان مراسم های فاتحه خوانی در سراسر این ولسوالی برگزار نموده اند

مراسم دیروز سه شنبه که در مرکز جاغوری برگزار شده بود توسط  آقاي شهباز يك تن از اساتيد ليسه هاي جاغوري رسما آغاز گردید آقای شهباز حضور مهمانان که همراه با داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشتر افغانس تان تشریف آورده بودند را در مراسم امروز خير مقدم گفته در رابطه به شهید و جای گاه شهید سخنان را ایراد نمودند.

مراسم امروز با فاتحه خوانی و پیام های تسلیت ادامه یافت .

همچنان در ختم مراسم اعلان گردید که همه دست جمعي در تپه شهدا واقع کنار دریاچه سنگماشه جای كه قرار است بناي ياد بود شهدا در آنجا اعمار گردد تشريف ببردند تا سنگ تهداب بنای یاد بود از شهدا رسما گذاشته شود .

اميد كه گزارش امروز ما مورد توجه شما قرار گرفته باشد تا گزارش بعد التماس دعا

حبيب الله مومن زاده – راديو پيام جوان سنگماشه مركز ولسوالي – جاغوري

برای دریافت گزارش صوتی روی پلیر زیر مراجعه فرماید

5 copy 14 copy 15 copy 4 copy 9 copy 8 copy 7 copy 1 copy bazar copy 13 copy 12 copy Dr samar 2 copy 2 copy 10 copy 6 copy

درباره ی Mominzadah Jaghori

زندگي كردن در افغانستان هنر است، و كسي كه در اين وادي گرگ ها زنده مي ماند بهترين هنر مند! (مومن زاده)

همچنین ببینید

us-au

کاخ سفید، میزبان نخست وزیر استرالیا در این ماه خواهد بود

مالکولم ترنبال، نخست وزیر استرالیا در ماه جاری از کاخ سفید بازدید خواهد کرد. در …

۳ دیدگاه

 1. محمد هادي قاسمي

  با عرض سلام و أدب خدمت مردم غيور و با شهامت جاغوري و بخصوص شهدائ گلگون كفن اين ولسوالي كه بخاطر آزادي و بيداري مردم از خون پاك شان دريغ نورزيدند.
  علاقه خانم دكتر سيما ثمر نسبت به مردم اشرا قدرداني نموده و موفقيت مزيد براي شان تمنا دارم. تشكر از زحمت كشي دست أندر كاران شما كه در طول اين مراسم حضور داشته و در تهيه گزارش حوصله بخرچ داده اند. جاغوري حالا يك سرزمين وسيع مملو از گيجينه هاي دانش ميباشد كه بدون شك آثار زحمات همان شهدائ ست كه ديروز از آنان تجليل و گرامي داشت بعمل آمده است. بنابر گزارش حاصله، تشريف آوري دكتر صاحب ميتواند تأثيرات خوبِ براي ارتقاي روحيه مردم و بخصوص جوانان جاغوري محسوب شود و مكلفيت همه جاغوريان است كه از كاركرد هاي دختر شايسته و لائق شان سپاسگذاري نمايند. خانم ثمر از چهره هاي شناخته شده جهاني ميباشد كه توانايي بلند بردن سطوح تعليمي و تحصيلي در كشور افغانستان واخصاً در ولسوالي خودش را داراست. اما، اين توانايي با توجه به همكاري مردم امكان پذير خواهد بود. در رابطه با عدم حضورياب قشر روحانيت در اين مراسم، خيلي خوشايند به نظر نميرسد و در نبود روحيه همبستگي اين ديار تأكيد ميدارد. جاغوري يك سرزمين هم مرز با پشتون هاست كه هر لحظه ميتواند از آن طريق تهديد شود و مبني بر آن سخت نيازمند همپذيري طايفه ها با ايديولوژي هاي مختلف هست تا از شرّ دشمنان خود در امان باشد و بتواند اقتصاد دست داشته ي شان را حفاظت كنند. بيترديد، دست هايست كه از طريق غلامان حلقه بگوش شان ميخواهد واگرايي را ميان اين مردم إيجاد نمايد اما، جاغوريان بايد محتاطانه با اين روند مبارزه كنند. از خانم ثمر اميدواريم كه هر چه زودتر براي إيجاد يك دانشگاه با همكاري حكومت افغانستان و جامعه جهاني دست بكار شود تا فرزندان ما در مسير رفت و آمد كابل جاغوري صدمه نبينند و بعنوان سرمايه هاي بعدي اين مملكت آماده خدمت شوند.

 2. حميدالله ( سروري )

  باعرض سلام ومبارک بادعيدګذشته :
  ورودخانم سمررابه وطن خودش خيرمقدم ګفته ، اميدوارم باامدن همچومهمانان شاهدافتتاح واجراپروژه هاي عمراني باشيم.چراکه زیادوکم تقريباهمه نماينده هاي پارلمان سهميه غزني هزاره اند.ولي هيچ خيرونظرشان رادرباره جاغوري نديده ونه شنیده ایم.اوازه ولایت شدن جاغوري خوبکلي به خواب ورويا تبديل شد.حالااګرنتوانيم حقوق حقه خودراتثبيت کنيم،آيا ازاين به بعدديرنه خواهدبود؟یابترسيدازروزيکه (مقر)ولایت وجاغوري ولسوالي اش شود.
  حالا حالاکه بازارکانديدشدن وانتخابات اندک اندک ګرم میشود.خواهش من ازمردم وقوماي يم اين است که ازتعددکانديدان بپرهيزند.وچندنفرقابل قبول راحمايت نمايندتاکاميابي شان يقيني ودراينده مصدرخدمت به قوم خودشوند.
  درددل بسياراست به اميدبيدارشدن قوماي عزيزم !!!
  حميدالله ( سروري )

 3. lotf namodah az peshrafte kare medan havae jaghore kame malomat bedehed khosh hal meshom

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *