سرخط خبرها
خانه / اخبار / جلسه ی چهار نهاد پرنفوس جاغوری: دعوت رسمی محمد محقق از چهار نهاد جاغوری، تصمیم در مورد رای مردم توسط سران قبایل! شورای علما؛ همراهی باکاروان پیروز، حرکت با تصمیم دیگران…1

جلسه ی چهار نهاد پرنفوس جاغوری: دعوت رسمی محمد محقق از چهار نهاد جاغوری، تصمیم در مورد رای مردم توسط سران قبایل! شورای علما؛ همراهی باکاروان پیروز، حرکت با تصمیم دیگران…1

جلسه ی چهار نهاد در  جاغوری؛ تصمیم در مورد رای مردم توسط سران قبایل!

. بعد از ظهر دیروز شنبه 21 جدی 92 چهار نهاد جاغوری “شورای علما”، “مدیریت معارف”، “شورای ولسوالی” و “خانه فرهنگ جاغوری” جلسه ای را تحت عنوان «هماهنگی» و « سرنوشت جاغوری» در مهمان خانه ولسوالی جاغوری برگزار کردند.

 این جلسه با تلاوت کلام الله مجید توسط آقای تقدیسی رئیس شورای علمای جاغوری آغاز گردید . و سپس روی « هماهنگی و سرنوشت جاغوریی» سخنانی ایراد شد .

 آقای تقدیسی رئیس شورای علمای و بکی از شرکت کنندگان دراین جلسه به ایراد سخن پرداخته و در بخشی از سخنانن خود با اشاره به فرارسیدن انتخابات ریاست جمهوری در سال 93 گفت: «ما باید در انتخابات پیش رو از کسی حمایت کنیم که احتمال برنده شدنش در انتخابات ریاست جمهوری زیاد باشد». تقدیسی خطاب به سه نهاد دیگر که در این جلسه شرکت داشتند اضافه کرد: «هر تصمیم که شما بگیرید شورای علما نیز از شما است و هیچ حرفی ندارد و همگام با شما حرکت خواهد کرد».

 «آبروی جاغوری» و معامله های پنهان

 همچنین در بخش دیگر این نشت آقای حنیف بختیاری از نامزدان ناکام دوره قبل شورای ولایتی به سخنرانی پرداخته و در طی صحبتش با اشاره به جلسات قلی و تصمیمات گرفت شده، خطاب به شرکت کنندگان گفتند: «شورای ولسوالی جاغوری قبلا طی قطع نامه ای فیصله کرده بودند که به یک سوی حرکت نمایند. از اینرو شورای ولسوالی تصمیم گرفت که با نهاد های دیگر نیز هماهنگ حرکت نماید و مثل انتخابات دوره های قبلی “آبروی جاغوری”! خدشه دار نگردد .»

 ایشان در قسمت دیگر صحبت هایش اضافه کردند که بعد از جلسه های زیاد و دید و باز دید، جلسه امروز روی دو موضوع دایر گردیده است

 1- این که ما و شما گرد هم جمع شدیم آیا هم نظر هستیم یا نه.

2- بعد از سفر محمد محقق به جاغوری، محقق ابتدا طی تماس تلفونی و سپس طی نامه رسمی از شورای ولسوالی، شورای علما، و معارف جاغوری دعوت کرده تا به کابل از نزدیک با ایشان صحبتی انجام شود. جلسه امروزی ما به خاطر همین دو موضوع ترتیب دادیم که آیا با ما موافق هستید که با هم، همسو حرکت نمایم یا نه.

آقای محمد حنیف بختیاری در قسمت آخر صحبت هایش گفتند که یکتن از نمایندگان شورای ولسوالی که طی چند روز در کابل بوده، از نزدیک مشاهده کرده که نماینده های بعضی از ولایات افغانستان با نامزادن ریاست جمهوری صحبت کرده و بالاخره حمایت شان را از کاندید مشخصی اعلان داشته اند.

بختیاری اضافه کرد که باید تدبیری اندیشیده شود که «ما هم دراین وضع از قافله عقب نمانیم»

سخنران دیگر این جلسه  آقای قربانی نماینده مردم اوتقول انگوری در شواری ولسوالی بود که در این جلسه صحبت کرد. آقای قربانی در بخشی از سخنان خود گفت: «ما باید از دوره های قبلی تجربه بگیریم 80 نفر از مردم جاغوری[در انتخابات گذشته ریاست جمهوری] با حامد کرزی صحبت کرده قرارداد کردند که [تایید طرح ]ولایت شدن جاغوری از تو، حمایت[از کرزی مقابل رقیبانش ] در انتخابات از ما! اما کسی در جاغوری به نفع کرزی کار نکرد در صورتی که 35 سایت یا مرکز رای دهی که در ولسوالی جاغوری موجود بود اگر از هر کدام یک هزار رای می گرفتیم 35 هزار رای را برای حامد کرزی گرفته بودیم و بعد از برنده شدن کرزی ما هم پیش وی روی داشتیم و می توانستیم از این فرصت استفاده کرده، ولسوالی جاغوری را به ولایت ارتقا داده پل و پلچک ساخته و سرک های خود را پخته می کردیم!»

 قربانی در قسمت دیگر صحبت هایش گفتند: بعد از سفر محقق به جاغوری وی طی پیام ما را پیش خود خواسته بود اما، ما برایش جواب رد دادیم و بعد از آن توسط نامه ی رسمی از ما دعوت کرده که ما تصمیم داریم وی را در کابل از نزدیک ببنیم (معلوم نیست که این دید و بازدید درکابل صورت خواهد گرفت یانه)؟

آقای محمد یوسف نایبی مدیر معارف جاغوری که در این جلسه صحبت می کرد گفتند: معارف جاغوری فرزندان شما ست مدیر معارف جاغوری افزود : «قبلا هم از اعضای جلسه امروز با ما دیدن نموده است و از معارف جاغوری خواسته که جلسه ی را با ادارات مکاتب جاغوری ترتیب داده تا بیشتر هماهنگی صورت بگیرد».

بی اعتمادی دو طرفه مردم و نمایندگان

 سخنران دیگر آقای رحمت الله شارح عضو نظارت معارف جاغوری نیز در این جلسه صحبت نموده و با اظهار بدبینی به نتایج این نشست ها به نکته ی جالبی اشاره نمودند: « همه درجریان هستیم در انتخابات گذشته جلسات گسترده در جاغوری دایر گردیده اما هیچ نتیجه ندادند»

در همین حال جلسه امروز نیز بدون نتیجه باقی می ماند . و علت آن نیز “بی اعتمادی مردم به نمایندگان و بی اعتمادی نمایندگان به مردم” است [آقای شارح به این نکته اشاره نکردند که مدیر معارف جاغوری و دیگر شرکت کنندگان در این جلسه آیا نماینده ی مردم اند؟ دیگر اینکه نماینده مردم در شورای ولسوالی چه حقی در مورد تعیین سرنوشت رای مردم دارد؟]

پایان بی نتیجه جلسه

 همانند نشست های قبلی در جلسه امروز طرح ها عجیب و غریب مطرح شد اما در کل بی نتیجه باقی ماند . یکی گفت کمیسیون تشکل شود بعد به مردم فراخوان داده  طی جلسه ی به آنها آگاهی دهی کنیم، دیگری گفت اگر کمیسیون تشکل شود باید چهار دسته جاغوری مد نظر گرفته شود، [که یکی از مسایل تفرقه انداز همین مسئله دسته و دسته گرایی در جاغوری خوانده می شود]

 یونس صمیم سرپرست خانه فرهنگ جاغوری نیز در این جلسه صحبت کردند، وی با انتقاد  از بی نظمی و رعایت  نشدن وقت و صورت جلسه نشت دیروزی با اشاره به ارزش زمان خطاب به افراد حاضر در جلسه تاکید داشتند که “غرب مردم به وقت ارزش می دهند” و در جلسه روی موضوع مشخص که مطرح می گردد صحبت می کنند اما در جلسه امروز ما، صحبت های اصلی در لفافه گفته شد.

صمیم افزود: اگر واقعا می خواهیم صادقانه کار کنیم نیاز به این نیست که از کدام دسته و از کدام نهاد چند نفر باید در کمیسیون باشند و اگر کمیسیون ساخته می شود معیار این کمیسیون چه چیزی باید باشد تا مردم را قناعت بدهیم؟

 نماینده ها و کلان های جاغوری بارها خواست های شهروندی خود را در برنده شدن کاندیدا نادیده گرفتنه و اگر رای به نفر که قبلا چند نفر با وی معامله کرده، دادیم شهروند کشور محسوب می شویم و اگر ندادیم باید از تمام مزایای شهروندی محروم شویم.

سرپرست خانة فرهنگ جاغوری: «کرزی را جاغوری ها رئیس جمهوری ساخت!»

 سرپرست خانة فرهنگ جاغوری در بخشی از سخان خود خطاب به حاضرین گفت: شما هایی که هر بار از رای ندادن به کرزی صحبت می کنید ما به صراحت می گویم که “حامد کرزی توسط جاغوری رئیس جمهور افغانستان انتخاب گردیده است.”

اقای صمیم اضاف کرد : «وقتی انتخابات دوره قبلی به دور دوم رفت، داوود نجفی وزیر ترانسپورت فعلی افغانستان درآن وقت رئیس دارالانشاء بود  و آرای حامد کرزی که 48 فیصد بود، توسط نجفی برنده اعلان شد مگر داود نجفی از جاغوری نیست؟!»

 همانند سالهای گذشته؛ جوانان و زنان غایب اصلی .

آنچه در این جلسه و نظیر آن مأیوس کننده به نظر میرسید؛  عدم حضور خانم ها و قشر جوان جامعه است و در هر جلسات  اینچنینی بزرگان با «بچه خواندن و بی تجرب بودن جوانان » عملا مانع اشتراک جوانان و زنان دراین طور جلسات میشوند. اما، شاید ارباب ها، نماینده ها و کسانیکه خود را کلان جاغوری می گیرند، فراموش کرده که، در دوره قبلی همین جوانان جاغوری بود که جواب دندان شکن به معامله شان همراه  حامد کرزی دادند . البته باور های وجود دارد که این حرکت جوانان آرای جاغوری را نیز به صورت نسبی به عنوان یک وزنه تصویب کرده است .

 همچنان درجلسه امروز صحبت شد که برای چند کاندیدا مثل « داکتر عبدالله عبدالله، گل آغا شیرزی، اشرف غنی احمد زی و قیوم کرزی. این روز ها در جاغوری رسما کمپاین صورت می گردید .

 جزئیات بیشتر و مصاحبه با نمایندگان شواری ولسوالی جاغوری در مورد بی نتیجه بودن جلسات در این ولسوالی را در گزارش صوتی از پلیر زیر بشنوید

 در حاشیه

 شرکت چهار نهاد در جاغوری در حقیقت نمایندگان مردم در امور خاص هستند، در این جلسه قابل تامل بود و بعید است که آنها اجازه تصمیم گیری در هر کاری را داشته باشند. از باب مثال شورای علمای جاغوری در امور انتخابات می تواند رای بدهد اما تصمیم گیری در مورد جاغوری و آینده ی آن از وظایف این شورا نیست. بخش اعظم مسئوولیت شورای علما به دغدغه های دینی مردم بر میگردد.

خانة فرهنگ جاغوری یک نهاد کاملا خودگردان و خود خوانده است و نمیتواند ادعای نمایندگی از مردم را بکند.

حضور مدیر معارف جاغوری در این جلسه کاملا سوال بر انگیز است و میتواند استقلال این جلسه را زیر سوال ببرد. مدیر معارف نماینده دولت است و قانونا حق ندارد در این امور دخالت کند و اگر دخالتی هم بکند می تواند در صورت اعتراض و شکایت برایش مشکل ساز شود.

شورای نظارت بر معارف جاغوری را به انتخابات چکار؟ واضح است که شورایی با نام مشخص و وظیفة مشخص باید کار مشخص خودش را باید انجام دهد. از آنجایی که این شورا در عرض ریاست معارف جاغوری ایجاد شده و فعالیتی موازی با ریاست معارف انجام میدهد، انتظار رفتار سیاسی از یک نهاد فرهنگی و خصوصا نمایندگی از مردم و تعیین سرنوشت آنها نمی رود.

 در اخیر اینکه رای یک امر کاملا شخصی است و ربطی به قبیله و این و آن ندارد. این عزیزان به جای تصامیم بزرگ، باید راهکارهای عملی تری برای انسجام رای مردم انجام دهند. ورنه در انتخابات گذشت ثابت شد که آنهایی که به حمایت سران قبیله پای بندند بیشترین تاوان را تحمل کردند

حبیب الله مومن زاده – رادیو پیام جوان – مرکز جاغوری

1 copy

درباره ی habibullah mominzada

همچنین ببینید

us-au

کاخ سفید، میزبان نخست وزیر استرالیا در این ماه خواهد بود

مالکولم ترنبال، نخست وزیر استرالیا در ماه جاری از کاخ سفید بازدید خواهد کرد. در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *