سرخط خبرها
خانه / جاغوري / راهپیمایی امروز جاغوری: «به عاملین جنایت افشار رای نخواهیم داد»

راهپیمایی امروز جاغوری: «به عاملین جنایت افشار رای نخواهیم داد»

راهپیمایی امروز جاغوری: «به عاملین جنایت افشار رای نخواهیم داد»

امروز چهار شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۲ صدها تن از جوانان و فرهنگیان ولسوالی جاغوری به مناسبت “بیست ودومین سالگرد فاجعه افشار” راهپیمائی کردند.

این راهپیمائی که از میدان شهید مزاری آغاز شد واقع در غرب بازار سنگماشه و با شعار هایی چون “خون شهید افشار، متاع مفت بازار”، “افشار زخم ناسور تاریخ”، ” افشار یک روایت نا تمام”، ” به دشمنان افشار رای نه می دهیم”، ” تاریخ دشمنان افشار را فراموش نه می کند”، ” دشمنان افشار دشمنان انسانیت است هماهنگی با دشمنان افشار توهین به ارزش های انسانیست”، ” هر انقلاب و نهضت دو چهره دارد ۱ خون ۲ پیام” و ” افشاری ها خون داد و ما رسالت پیام رسانی آن را داریم” آغاز و مظاهره کنندگان با این شعار و سرود « وای وای افشار ما، وای سوخت افشار ما» با عبور از میان بازار سنگماشه به سوی مرقد شهید ابوذر و یارانش، چوک شهید مزاری را با خاک شهدا وصل کردند. این راهپیمایی با خواندن قطع نامه ای حاوی در خواست معترضین پایان یافت .

تضاهرات امروز به صورت خودجوش و با حضور جوانانی بر گزار شده بود که سربندهای سرخ بر پیشانی و بازوهای خود بسته بودند.  جوانان در پایان تظاهرات بازوبند سرخ خود را به عنوان پرچم، دور علم قبول شهدای سنگماشه بست

این تظاهرات در نوع خود در جاغوری بی نظیر است و با توجه به شعارها و رویدادهای اخیر سیاسی کشور می تواند پیام محکمی را به گروههای سیاسی منتقل کند. محمد کریم مشتاق سخن گوی راهپیمایی امروز طی مصاحبه ای با رادیو پیام جوان، هدف از راهپیمایی امروز را اعتراض به آنچه وی «خیانت و معامله گری تیم معامله گر و اتحاد آنها به قاتلین و عاملین حادثه افشار می خواند» اعلام کرد. مشتاق می گوید: «شعار های ما مبنی بر دادخواهی حق قربانیان قتل عام افشار -که گاه گاه به معامله گرفته می شود- بوده است.»

از سوی دیگر، این راهپیمایی دقیقا در روز افتتاح دفتر انتخاباتی عبدالله” عبدالله” -که توسط هوا داران خاص محمد محقق در مرکز جاغوری راه اندازی شده بود- اتفاق افتاد و مراسم افتتاح دفتر کمپاین عبدالله عبدالله را در جاغوری تحت الشعاع قرار داد. به نظر می رسد که انتخاب این روز برای دادخواهی از خون شهدای افشار و تظاهرات علیه عاملین آن چندان هم اتفاقی نباشد؛‌ زیرا امروز سی ام دلو این راهپیمایی انجام شد،‌ در حالی که حادثه غمناک و فراموش نشدنی افشار در بیست و دوم برج دول سال هفتاد و یک انجام شده بود.

هنوز از واکنش های گروههای سیاسی و مردمی نسبت به این راهپیمایی سخنی به میان نیامده است. از آنجایی که در نظام دموکراسی و آزادی بیان تظاهرات و رسانیدن صدای خویشتن به گوش دیگران یکی از حقوق اولیه افراد جامعه است، قاعدتا انتظار نمی رود که این راهپیمایی با واکنش بازیکنان سیاست در جاغوری رو به رو شود

اما از آنجایی که این راهپیمایی درست در روز بازگشایی دفتر انتخاباتی عبدالله برگزار شده است، میتواند حاوی پیامی برای طرفداران این کاندید ریاست جمهوری باشد. در این میان فقط سعادت غزنوی در صفحه فیسبوکش مطلبی نوشته و از “مدنی” بودن جو انتخاباتی ستایش کرده است.

سعادت غزنوی این حرکت را به فال نیک گرفته و ابراز امیدواری کرده است که مردم جاغوری بتوانند از وضع موجود عبور کنند. مطلب برگرفته شده از صفحه فیسبوک سعادت غزنوی چنین است: «جو کمپاین ٬امروز در جاغوری بازار سنگ ماشه آمیخته باحساسیت و نبرد مدنی بود.

به نظرم این روند میتواند جامعه متاثر از فرهنگ بومی را در مسیر مدنیت و انتخاب اصلح سوق دهد. جاغوری با این نسل فرهنگی و فرهیخته باید از وضع موجود عبور کنند٬ اگر توانستند از این گنداب برایند و مسیری جدید را به نیکی بپیمایند٬ من این جاگزینی مو فق را به تمام مردم و نسل بیدار جاغوری تبریک میگویم.

راستش جاغوری دیگرنمیتواند تحت قیادت عناصر و اشخاص کم سواد و یا بیسواد چون سنوات گذشته حیات سیاسی داشته باشند. مقتضای عصر ایجاب میکند که نسل جدید وبروز جاغوری با ادبیات وفرهنگ امروز زمانش را رهبری نمایند. به امید ان روز سعادت غزنوی»

گفتنی است که جلسه افتتاحیه دفتر کمپانی عبدالله عبدالله در داخل مدرسه مهدیه مرکز جاغوری برگزارشده و این مدرسه با عکس های عبدالله عبدالله و محمد محقق، چهره دفتر کمپاین را به خود گرفته بود قرار شنیده ها در جلسه امروز افتتاح دفتر عبدالله عبدالله ۲۸۰ کیلو برنج و ۲۸۰ کیلو گوشت برای اشتراک کنندگان در نظر گرفته شده بود که نصف آن هم مصرف نشده است!

فاجعهء افشار در ۲۲ دلو ۱۳۷۱”، اوجِ خیزشِ بزرگ ترین موج استبداد، جنایت، تجاوز، شکنجه، تزویر و قتل عام در تاریخ افغانستان، پس از گذشت ۱۲۳ سال از ختم حکومت استبدادیِ عبدرالرحمن خان است. ۲۲ دلو ۱۳۷۱ روزیست که تاریخ استبداد و قتل عام عبدرالحمن خانی را در خاطرهء هزاره های افغانستان زنده می کند: «روز تکرار تاریخ قتل عام و استبداد» انتخاب تظاهرات برای نشان دادن خشم و اعتراض، به جای رو آوردن به خشونت، نشان از بلوغ فکری جامعه و تغییر روش برخورد با مخالفین است.

رفتار سازماندهندگان راهپیمایی امروز بدون تردید مدنی ترین رفتار و قابل ستایش ترین کنش جوانان در قبال رفتار های مخالفین سیاسی در انتخابات پیشرو محسوب می شود. راهپیمایی آرام و بدون حاشیه را به فال نیک گرفته و امیدواریم که این رویه بسیار قابل ستایش و طرز برخورد مدنی در میان اقشار مختلف جامعه ریشه دوانیده و ریشه های فکری خشونت در جاغوری بخشکد.

مومن زاده – ۳۰ دلو ۱۳۹۲ – مرکز ولسوالی جاغوری

قطع نامه

«به عاملین جنایت افشار رای نه خواهیم داد»

وقتی تاریخ مردم سربلند،باعزت،باشهامت،صلح دوست وحوصله مندملت شریف هزاره را مطالعه میکردم فکرمیکردم که زمان ازحرکت،اندیشه هاازدرخشش وانسانهای آن عصر ازابرازکردن انسانیت وهمدردی باز مانده وتصورمی کردم که شب هست وسکوت وحشتناک،منم و قضایایی تاریخی غم انگیزگذشتهٔ مردمم که درآن حکایت ها ازجنایتی بود ن که تاریخ ازباز تاب دادنش خجالت زده بود،آن هم حکایت ازجنایتی نظام انار شستی ،عبدالرحمانیستی وطالبانی که داشته هایش جهالت،جنگ،اندیشه کشی،برتری قومی، طبقاتی، ومذهبی رابه نمایش میگذاشت ودرکنارش حکایت ازعملکردهای عده ای مردم معامله گروطالبانی صفت ما نیزمی کردند. اما حکایت های برجسته ازهمان تاریک اندیشانی بودکه برای ماندن درقدرت وحاکمیت این گونه توجه میکردن که نبایدقدرت رابراساس شایستگی ویک انتخابات ازادودموکراتیک تصاحب کردبلکه انرابایدبراساس ضایع شدن حقوق سیاسی  دیگران بدست اورد،که همین عامل های ارزش زداچه درگذشته ها وچه درحال وحدت ملی رادرافغانستان خدشدارکرده وهمچنان بر تعصبات  قومی  افزوده ودرعین حال به عنوان یک مصیبت بزرگ تاریخی برافق قلب ها،اندیشه ها،رؤیاها وارمانهای اکثریت توده ای محروم ازقدرت وحاشیه نشینی ما که افکارواندیشه های شان ازیک طرف درقید اندیشه های نظام حاکمه ای عبدالرحمانیستی عصر عبدالر حمانیست ها بودوازطرف دیگر در قید اندیشه های عده ای مردم خودمابنام قمندان،بزرگ قوم ونمایندهای قوم که باارزش ترین اندوخته های فکری شان راتجربه های جنگ،قول گرای وسمت گرای وعلم زدای تشکیل میدادند سایه افگنده بودوحنجرهای که عاشقانه دران عصرفریادتغیروتحول رابرای اصلاحات وعلیه وضع نابسامان موجودسیاسی سرمیداد جلادان تاریخ آن حنجرها رامی فشردوخفه می کردوتاریخ فقط،غرق شدن درجهالت، سکوت ودست آوردهای جاهلیت جاهلان رابخصوص گرفتن مالیه ازفروش برده های مردم ما رابازتاب می داد اما استقامت،صبروتوانمندی مردم مادربرابر حکّامان ظالیم درتاریخ به اثبات رسانیدکه امیدمردم ما به ارزوی فردای بهترازانروز همانند مهتاب عاشقانه به امیدطلوع خورشید برای اتمام عصرتوحش وبربریت می تابید وبا یک دنیای از امید پیامش به نسل های بعداین بودکه برای عبورازهرتاریکی یک روزنهٔ برای نجات هست اما بی خبر از این قضیه که افشار وحادثه ی افشار در راه است وبا وقوع آن تاریخ تکرار خواهند شد.

آره!.

افشارخط فاصل میان دوست ودشمن است. افشار دو رود خانه ی خویشاوند ومتکی به یک سرمنزل برای رسیدن به مقصد مشترک که یکی به قدرت فریفت واله ی دست تزویرشد وبرای خصم جلادی کرد ودیکری قربانی خصم به دست جلادان بی اراده شد،افشار یک فاجعه ی بزرگ وغم انگیز درتاریخ یک ملت وانسان های آزادی خواه است،افشار پرده از روی تحوش،بربریت وظلمت برداشت. افشار تاریخ ساخت به محتوای تاریخ شیرین ها وخالق ها،افشار تاریخ ادم نماهای که درتاریخ روسیاه است را برملا ساخت،افشار تاریخ جنایت،معامله ومعامله گری را برملاساخت، افشار دشمن را که درلباس دوست ظاهرمی شد وبه نفع خصم کار می کرد به تاریخ معرفی کرد افشارعدالت را باخون فریاد کشید تاحضور شان را در همه ی عصر ها زمان ها وزمین ها به اثبات برسانند.

بناءً: هموطن گرامی ما از افشار هستم وافشار از ما ورسالت ماست به کسی اجازه این را ندهیم که برای رسیدن به قدرت وتوجه قدرت شان وبرای بقای حیات سیاسی شان بادشمنان افشار داخل معامله بشود.بنا براین ماشرکت کنندگان دراین گردهمایی قطع نامه ی  ذیل را برای معامله گران مورد تا کید قرار می دهیم. :
۱٫  “فاجعهء افشار که در ۲۲ دلو ۱۳۷۱” بوقع پیوست غیرنظامیان،افراد ملکی واطفال هارا مورد هدف قرار داده بود به همین لحاظ خواست ما از دولت اسلامی افغانستان این است  که این روز را درج تقویم افغانستان نموده وبه آن ارج بگذارند.

۲٫  دولت افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر هم به لحاظ انسانی وهم به لحاظ وجدانی رسالت دارد که  راپور دقیق و واقع بینانه  از فاجعهء افشار را تهیه  وترتیب نموده و آنرا ضم اسناد تاریخیِ افغانستان نمایند تا مردم افغانستان وجهان با افشار وافشاریان وجنایت کاران که جنایت افشاررا خلق نمود اشنای حاصل نمایند.

۳٫ خواست ما از دولت افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر این است که عاملین جنایات افشار را به محاکمه بی کشاند اگر واقعاً تمثیل کننده عدالت است.

۴٫ ما از دبیر کل سازمان ملل متحد آقای بانکی مون که پاسدار حقوق بشر درجهان است می خواهیم فاجعهء افشار را که درآن یک قوم خاص بدون موجب قتل عام می شود ان را فاجعه ی ضد بشری و بین المللی مثل سا یر قتل عام  ها در تاریخ زندگی بشر اعلان نموده و عامیلین آن را بخاطر تخطی از قوانین جنگی در سازمان ملل متحد معرفی و به محاکمهء بین المللی بکشانند.

۵٫ ما عده ی از جوانان وآزادی خواهان مردم جاغوری از تمام شهروندان غیر هزاره که پابند ومعتقید به ارزش های انسانیست چه حقوق بشر وچه جامعه مدنی ومدافعین حقوق بشری در افغانستان وجهان ورسانه ها می خواهیم که در انعکاس واقعیت های این فاجعهء ضد بشری و ضد ارزشهای مدنی و اخلاقی کوشش نمایند چون افشار مربوط به یک قوم خاص نیست بلکه مربوط به انسان وانسانیت است وبین انسانیت حریم وجود ندارد.
۶ ما از معامله گران قدرت می خواهیم که برای توجه قدرت شان به دشمنان که فاجعه افشار را خلق نموده اند داخل معامله نشود

۷ ما از ستاد انتخاباتی تمام کاندیداتوران می خواهم که زن زدای وجوان زادای در جریان کمپاین شان نکنند ومعیار وملاگ برای شان ریش،لنگی،چپن نباشد بلکه شایستگی ولیاقت برای شان مطرح باشد

۸ ما به ستاد انتخاباتی تمام کاندیداتوران مینگارم که رای در ریش دراز،لباس کلان ولنگی کلان نیست بلکه رای در میان توده ها،جوانان وزنان است وهرگاه توده ها،زن وجوانان را فراموش کنید به واکنش های جدی دچار می شوید.

بااحترام جمع کثیراز جوانان جاغوری یوم چهار شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۲

 

12 copy

7 copy

5 copy

3 copy

1 copy

درباره ی Mominzadah Jaghori

زندگي كردن در افغانستان هنر است، و كسي كه در اين وادي گرگ ها زنده مي ماند بهترين هنر مند! (مومن زاده)

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

۲ دیدگاه

 1. سلام دوستان
  به سطر پایین توجه فرماید این سوال به ذهن می اید شما که یک عمری زیر پرجم این بی سواد ها سینه زدید در همین جاغوری چه کار های که همین بی سواد ها از قالیب آن خداا بیامزر که امروز دویسواد دیگر بجایش مانده انجام نداد .

  بازم به شما تبریک می گیوم که فهمیدیده اید هنوز سینه چاک های دارید که به نکته خظیر پی نبرده اند . سغادتمند باشی بیرار

  راستش جاغوری دیگرنمیتواند تحت قیادت عناصر و اشخاص کم سواد و یا بیسواد چون سنوات گذشته حیات سیاسی داشته باشند. مقتضای عصر ایجاب میکند که نسل جدید وبروز جاغوری با ادبیات وفرهنگ امروز زمانش را رهبری نمایند. به امید ان روز سعادت غزنوی»

 2. اين حركت داد خواهانه، ومدنى ، در جاغورى قابل قدر است. به ويژه ياد آورى و زنده نگه داشتن ، تاريخ خونين ملتى است كه در افشار قتل عام شدند و هولوكاست بود كه جمعى مى خواه فراموش شود. لطفا در اين راستا به نوشته اى در سايت جمهورى سكوت و فدراسيون هزاره هاى آستراليا تحت عنوان زخم خونين افشار يا تداوم نسل كشى مراجعه نماييد و دوستانى كه از افشار خاطرات داشته باشند لطفا از طريق اين آدرس بفرستند تا اين نبشته كامل شود.
  hassan_rezahi@hotmail.com
  فدراسيون هزاره هاى آستراليا aushf.org

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *