سرخط خبرها
خانه / جاغوري / تظاهرات امروز جاغوری: ریاست جمهوری امنیت! امنیت!

تظاهرات امروز جاغوری: ریاست جمهوری امنیت! امنیت!

مردم ولسوالی جاغوری امروز چهار شنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۲ در یک راهپیمایی بزرگ به حمایت ازنیروهای امنیتی افغانستان، خواهان به محاکمه کشاندن عاملین قتل سربازان اردوی ملی شدند.

این خواست مردم جاغوری درمراسم تشیع جنازه شریف خلیلی مطرح گردید. آقای شریف خلیلی یکی از افسران فرقه عملیات های خاص کوماندو- که در ولایت قندهار در حال انجام وظیفه بود- دو شنبه هفته گذشته در مسیر بازگشت به خانه و در دشت قرباغ ولایت غزنی ازسوی افراد مسلح ربوده شده و بعد از چند روز به قتل رسید. معلوم نیست که طالبان چگونه موفق به شناسایی او در این مسیر شده اند، اما گمانه زنی هایی از همکاری برخی از افراد با طالبان در این مسیر سالهاست که میان مردم جاغوری وجود دارد.

جسد وی دیروز سه شنبه ۱۳ حوت ۹۲  ازمرکز غزنی از راه زمینی به جاغوری منتقل گردید. درهمین ارتباط مردم جاغوری دست به راهپیمایی زدند و با حمل جسد بردوش های شان شعار مرگ بردشمنان وطن سرمیدادند.

مردم جاغوری با سردادن شعارهایی همچون “شهید شریف خلیلی شهادت ات مبارک، مرگ بر مزدوران، اردوی ملی ما حمایتت می کنیم – نماد وحدت ما حمایتت می کنیم ، ریاست جمهوری – امنیت! امنیت!” ضمن محکوم کردن این عمل طالبان، از دولت و مقامات مسئوول خواهان اقدام جدی برای پایان دادن به این موارد خشونت علیه مردم شدند.

مردم جاغوری در پایان تظاهرات امروز خویش، باصدور قطعنامه پنج ماده ای خواهان پایان جنایات ضد بشری در مسیر تردد مردم شده و ازحکومت خواستند که عاملین قتل خلیلی و دیگر سربازارن اردوی ملی را به اشد مجازات برسانند.

راهپیمایان همچنین از دولت خواستند که برای تامین امنیت شاهراههای منتهی به جاغوری اقدام فوری نموده تا اتفاقاتی از این دست دوباره تکرار نگردد.

این تظاهرات از پیش روی ولسوالی جاغوری شروع و با عبور از بازار سنگ ماشه تا دوراهی مالستان ادامه یافت.

این اولین بار نیست که درین مسیر مردم جاغوری قربانی میدهد پیش ازین نیز باشنده گان این ولسوالی توسط افراد مسلح مورد اذیت وآزار قرار گرفته و در مواردی کشته شده اند.

مومن زاده – ۱۴ حوت ۱۳۹۲ مرکز جاغوری

5 copy

12 copy

11a

11 copy

9 copy

6 copy

1 copy

3 copy

4 copy

برای دیدن ویدیو این راهپیمایی روی لینگ زیر کلیک نماید

https://www.youtube.com/watch?v=UfWWcmp4Hcw

درباره ی Mominzadah Jaghori

زندگي كردن در افغانستان هنر است، و كسي كه در اين وادي گرگ ها زنده مي ماند بهترين هنر مند! (مومن زاده)

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

۲ دیدگاه

  1. ما مردوم غيور جاغوري بأيد يك دست بايك سدا فرياد زنم سداي هاي خودرا به گوش جهانيان بره سانم تا جوانان اين ديار هر روز بشهادت رسد مرك بردوشمنان اين ديار

    • دارابی از ایران

      سلام انشا الله مردم افغانستان با انتخاب یار شیر دره پنجشیر یعنی جناب دکتر عبدالله پایان غمها وآوارگیها ی ملت مظلوم افغانستان را به جهان نوید دهندآرزوی ما ملت ایران زندگی آرام وبا عزت واستقلال برای ملت برادر افغانستان است..دارابی از ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *