سرخط خبرها
خانه / مطالب جديد ! / اطلاعات مختصر در باره ولسوالی مالستان

اطلاعات مختصر در باره ولسوالی مالستان

ولسوالی مالستان یکی از ولسوالی های ولایت غزنه باستان می باشد که در 150 کیلومتری شهر غزنین قرار دارد .

از شرق به ولسوالی ناهور و از غرب به ولایت ارزگان ،از شمال به ولسوالی اجرستان(دایه)و از جنوب به ولسوالی جاغوری متصل می شود.

آب و هوا:

ولسوالی مالستان یکی از سر سبز ترین ولسوالی های ولایت غزنی بشمار می رود.در فصول بهار ،تابستان و خزان هوای گرم و معتدل دارد ؛ولی در فصل زمستان هوای بسیار سرد دارد.بعضی اوقات 10 درجه سانتی گراد زیر صفر می رسد.حدود صد سانتی متر برف می گیرد. دریای مالستان از کوه های داله سرچشمه می گیرد که بطرف ولسوالی جاغوری امتداد می یابد.

جمعیت و تقسیمات اداری:

ولسوالی مالستان بدو ساحه بزرگ تقسیم می شود: حصه اول مالستان و حصه دوم مالستان:

مرکز ولسوالی در حصه دوم مالستان در منطقه مرادینه قرار گرفته است. تمام مردم مالستان از قوم هزاره (دای فولاده) می باشد،پیرو مذهب شیعه می باشد.

مناطق مشهور ولسوالی مالستان عبارت است از : مرادینه مرکز مالستان،پشی و شیرداغ،زردک و زاولی،لعل چک،سوکه،شینه ده،بیوا،غیغانتو،رباط،نوده،مکنک،خوردک زایده،کندلی،داله ،کمرک و…

بازار مرادینه(مرکز ولسوالی) بازار شینه ده ، بازار بیوا، بازار فولادی (خاکریزک) و بازار دیبه مکنک.

به اساس نفوس شماری که از طرف کمسیون مستقل انتخابات در سال 2007 صورت گرفته است ولسوالی مالستان دارای یک صدو چهل و پنج هزار نفر نفوس دارد.

هنر و معارف:

گول صد برگ تابستانم اي يار

فرار از مولگِ مالستانم اي يار

ازآن روزي كه گشتم از وطن دور

جيگرپور درد وديل نالانم اي يار

مردم مالستان مردمان فرهنگ دوست و آرام می باشد،در زمان انقلاب و جنگ های داخلی امن ترین ولسوالی در مناطق هزاره جات شناخته می شد.مردم مالستان هنر دوست و هنر پرور می باشد که در تمام مناطق هزاره جات موسیقی شان مشهور می باشد.آبه میرزا اولین خانم آواز خوان می باشد که در منطقه نوده مالستان با دمبوره آهنگ خوانده است. آبه میرزا یکی از خوش آواز ترین و هنرمند هزاره گی می باشد.که آهنگ های ایشان در بین تمام هزاره جات مشهور می باشد. آبه میرزا هنوز در قید حیات می باشد،در ولسوالی مالستان در قریه نوده زندگی می کند.گل چمن و صفدرعلی آواز خوان مشهور دیگر می باشد که اولین بار در استودیوی تلویزون ملی افغانستان آهنگ های شان ثبت و نشر شد .

در زمان انقلاب علیه شوروی و جنگ های داخلی جوانان زیادی در این ولسوالی مبارزه کردند. که دربین هزاره جات به عنوان درخشان ترین اشخاص شناخته می شود،و همچنان روحانیون که در رهنمای مردم مالستانی در طول بحران ها همکاری کردند.

مردم مالستان، مردم فرهنگ دوست و علم پرور می باشد،سال صد ها بچه و دوختراز این ولسوالی در دانشگاه های افغانستان پزیرفته می شود . با اساس شمارشی که در سال 2008 صورت گرفته است حدود هزارنفر دانشجو از این ولسوالی در دانشگاه های عالی و نیمه مشغول فراگیری علم می باشد. همچنان شماری از جوانان تحصیل کرده مشغول تدریس در دانشگاه های افغانستان می باشد که یکی از افتخارات مردم ولسوالی مالستان می باشد.لست بعضی از مکاتب درین ولسوالی عبارت اند از:

لیسه عالی ذکور و اناث شینه ده ، لیسه ذکور و اناث سبزک،لیسه عالی ذکور و اناث شهید فیاض مکنک، لسیه ذکور و اناث مرادینه،لیسه زاولی،لیسه غیغانتو، لیسه کمرک، مکتب متوسطه ذکور و اناث کندلی،مکتب متوسطه کیکک داله ، مکتب متوسطه بلوغو، مکتب ابتدایه خاکریزک(بازار فولادی)،مکتب رباط، مکتب جمبود، مکتب متوسطه پشی و…

یکی از مشکلات اساسی مردم در عرصه معارف کمبود استادان مسلکی می باشد،درتمام مالستان تعداد محدود از استادان دارای تحصیلات عالی می باشد.اکثریت شان در سطح صنوف ده و یازده می باشد،با اینهمه مشکلات و کمبودات مردم فرزندان خود را با مصارف هنگفت به مراکز و شهر در فصل زمستان برای فراگیری درس و کورس های اموزشی می فرستانند.

چهره های مطرح سیاسی و فرهنگی

1.آیت العظمی شیخ محمد اسحاق فیاض،مرجع تقلید شیعیان،که فعلا در مدرسه قم مشغول درس می باشد، حجت الاسلام حاجی عارفی یکی از چهره های شناخته شده دربین مردم ، استاد علی زاده مالستانی مدتی ملا امام مسجید  حزب وحدت اسلامی در بامیان بود و همچنان چهره سیاسی و نویسنده مطرح در سطح کشور ، عارف واحدی فعال سیاسی و نماینده حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در شهر غزنی، امینی داله فعال سیاسی، فصیحی مکنک مدتی ولسوال ولسوالی مالستان و فعال سیاسی، دگروال محمد نعیم مالستانی مبارز در زمان جنگ های سمت شما ل و هزاره جات و همچنان فعلا استاد در میدان هوایی کابل،دگروال ظاهر، دگروال عبدالعلی، جنرال محمد آصف مالستانی معاون قوای مصلح حزب وحدت اسلامی افغانستان در بامیان در زمان جنگ های داخلی، قمندان محمد محسن آزره مدتی در شهر بامیان بحیث قمندان فرقه و هم مدتی قمندان امنیه ولسوالی مالستان، عارفی کمرک، اسماعیل مومن  وکیل شورای ولایتی در ولایت غزنی، قمندان احسانی قمندان امینه مالستان ، کریمی پشی وکیل شورای ولایتی در ولایت غزنی، معلم نبی مرادینه،داود ناجی روزنامه نگار در رادیو بی بی سی، اسد الله شفایی مترجم شهیر و همچنان روزنامه نگار در رادیو بی بی سی، استاد سلیم ریس آی تی وزارت تحصیلات عالی و استاد در دانشکده ای علوم ساینس، اخلاقی شینه ده استاد در دانشگاه کاتب، انجنیر سلمانعلی صادقی ، استاد دولت شا ه استاد در دانشگاه بامیان، استاد تقوی استاد در دانشگاه کابل،محمد اسحاق فیاض شاعر و نویسنده توانا،حمید مبشر شاعر،و…

اقتصاد:

چنانچه از نام مالستان معلوم می باشد بیشتر مردم مالستان مشغول مالداری و زراعت می باشد. تقریبا 60 فیصد مردم مشغول زراعت و مالداری می باشد، که ازین طریق امرار معیشت می کنند.

یکی از منابع دیگر اقتصاد مردم کشور های خارجی می باشد که اکثریت مردم یک و یا دو نفر در خارج برای کار کردن روان می کنند. به ویژه در مدت چند سالی که مردم بیشتر از خشکسالی ها و معضل کوچی متاثر می باشد. بزرگترین منابح اقتصادی و امید مردم کشور های خارجی می باشد. بشتر شان در کشورهای ایران ، پاکستان، و کشور های اروپایی و امریکایی می باشند.

امنیت:

در طول دوران انقلاب و جنگ های داخلی امنترین ولسوالی در بین هزاره جات شناخته می شد. ولی متاسفانه در این اواخر گروه ای طالبان و القاده از مناطق شمالی (اجرستان) و قسمت غرب ولایت ارزگان این ولسوالی را بخطر مواجع نموده است،و تهدید جدی برای این منطقه محسوب می شود. که دولت هم قادر نیست که جلو حمله طالبان را بیگرد، مردم مالستان با ولسوالی های همسایه خود (ارزگان و اجرستان) کدام خصومت بخصوصی نداشته است ؛باز هم بالای گروه طالبان اعتماد نمی باشد.دشنمی طالبان در مجموع با قوم هزاره می باشد.

کوچی ها یکی از مشکل آفرین ترین آفت برای مردم مالستان می باشد که هر سال در فصول بهار و تابستان به رمه های کوسفندان خویش تمام زمین های زراعتی مردم را تخریب می کنند. و امید مردم را از زراعت قطع می کنند.

منبع مالستان او آر جی

درباره ی Mominzadah Jaghori

زندگي كردن در افغانستان هنر است، و كسي كه در اين وادي گرگ ها زنده مي ماند بهترين هنر مند! (مومن زاده)

همچنین ببینید

us-au

کاخ سفید، میزبان نخست وزیر استرالیا در این ماه خواهد بود

مالکولم ترنبال، نخست وزیر استرالیا در ماه جاری از کاخ سفید بازدید خواهد کرد. در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *