سرخط خبرها
خانه / زن / به مناسبت هشتم مارچ

به مناسبت هشتم مارچ

نویسنده بشیر یاوری

………

هشت مارچ یادآور مبارزه زنان کارگر برای دفاع از حقوق انسانی و اجتماعی شان است که بار اول در همین روز در سال ۱۸۷۵ میلادی زنان کارگر کارخانه‌های نساجی نیویارک امریکا بخاطر پایین بودن دستمزد شان اعتراض کردند و با برخورد سرکوب گرایانه پلیس امریکا مواجه شدند و از آن زمان این روز به عنوان مناسبتی برای همبستگی زنان و دفاع از حقوق انسانی شان و مبارزه آنها ادامه یافته و در نهایت سازمان ملل در ۱۹۷۸ این روز را به عنوان «روز جهانی گرامیداشت از زنان» به رسمیت شناخته است.
از تاریخچه هشتم مارچ می‌دانیم که این مناسبت یادآور مبارزه زنان برای نفی تبعیض جنسیتی بوده و دفاع از حقوق آنها و اعتراض در برابر کلیه ارزش‌ها و مناسباتی بوده که باعث نقض حقوق انسانی آنها گردیده است.
قهرمان اصلی این داستان خود زنان هستند و اما در هر مرحله مردانی هم بوده اند که در این مبارزه برابری خواهانه، با زنان همصدا شده اند.
* * *
از این مناسبت که باید برای نفی هرگونه نابرابری و تبعیض اجتماعی و بخصوص تبعیض جنسیتی علیه زنان استفاده شود و مبارزه زنان برای آزادی تقدیر گرد اما متاسفانه از آن به بهانه‌ای برای توجیه کتمان نگرش‌ها،مناسبات زن ستیزانه و گاهی مرد ستیزانه که رویه‌ای دیگری از تبعیض جنسیتی بوده، نیز استفاده می‌شود.
به باور من بحث پایان نابرابری علیه زنان ریشه در باورها، ساختارها و روابط نابرابر دارد و تبعیض علیه زنان نوع برازنده آنست که در فرهنگ و نظام مردسالارانه ریشه‌های عمیق دارد و برای از بین بردن پدیده‌یی «زن ستیزی» لازمی است که زنان قوی باشند و این مبارزه شان را تداوم دهند و مردان هرگز نمی‌تواند نقش زنان را در این روند به درستی انجام دهند و تنها می‌توانند همکار زنان برای رسیدن به این هدف باشند.
هرگاهی که مردان در میدان دفاع از حقوق زنان قرار بگیرند زمینه‌های قدرت مندی زنان تضعیف می‌شود و نقش درجه دومی را برای دفاع از حقوق شان می‌گیرند.
تجربه خود من به عنوان یک مرد که پیوسته دغدغه رعایت حقوق زنان را داشته ام این بوده که من به عنوان یک مرد هرگز نتوانسته ام به طور مطلق مدافع راستین حقوق زنان و بخصوص حقوق خانم خودم و زنانی که بامن نسبت دارند، باشم، اما به هر سطحی که از حقوق برابر و دادن فرصت برای توانمندی آنها حمایت کرده ام به توانمندی آنها کمک کرده ام.
نتیجه این گفتار این است که ما مردان می‌توانیم زنان را برای توانمندی شان یاری کنیم و اما زنجیر ستم بر آنها و مناسبات تبعیض آمیز جنسیتی علیه زنان در نهایت با دستان توانمند خود زنان شکسته می‌شود.
هشتم مارچ را به عنوان روزگرامیداشت زنان و مبارزه آنها برای حقوق شان احترام دارم و یکبار دیگر تعهدم را برای حمایت از مادرم، همسرم، خواهران و همه زنان کشورم برای قوی شدن شان تجدید می‌کنم و هرباری که قدرت و شایستگی را در آنها دیده ام خوشحال شده ام بر باورمندی من افزوده و در ضمن اعتراف می‌کنیم کوتاهی‌هایی نیز داشته‌ام من را ببخشند.

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *