سرخط خبرها
خانه / بگومگو از فیسبوک / درهیاهوی نژاد گرایی

درهیاهوی نژاد گرایی

نویسنده: بشیر یاوری

……..
در این هیایوی نژادگرایی چه بگویم، فقط می‌گویم، نژادگرایی و منطقه گرایی مرض است. مرض عقل کُش و انسانیت کُش. متاسفانه این مرض آنقدر واگیر شده که هرگاه سخن از هرکسی گفته شود، نخست می‌گویند از کدام مردم است. منظور از این کلمه، این بوده که از کدام نژاد، قبیله، طایفه و منطقه است تاگفته نشود که از فلان قوم و منطقه دل کس آرام نمی‌گیرد.
اگر مثلا هزاره باشی یا تاجیک، پشتون، ازبیک، سید و قزلباش و درکدام موقف اجتماعی برسی و بخواهی نقشی را ایفاکنی، یکباره ذهن و هوش آدم‌ها برآشفته می‌شود و شروع می‌کنند به نسب شناسی و نسبت‌ آدم را به کجاها و کیها که نمی رسانند و چه نسبت روا و نارایی را به آدم نمی دهند و بعد به سادگی می‌گویند این بیگانه است از نژاد، مذهب و منطقه‌ای ما نیست و ذهنیت همه را نسبت به نقش اجتماعی آدم خراب می‌کنند.
این مرض چنان ذهنیت جامعه را در دام خود گرفته است که از سطح چند خانواده، قریه، منطقه، طایفه و قبیله تا کل کشور گسترده است و همه با ذهنیت تبارگرایانه افراد را از خود و غیر خود می‌شمارند و خادم و خائن را با آن محک می‌زنند.
من خودم از دشنه نژادگرایان بارها زخم‌های عمیق خورده‌ام و بی‌مهری‌هایی زیادی را دیده‌ام.
همه کسانیکه می‌خواهد با من با دید نژادی و منطقه گرایی نسبت تعیین کنند برایم ارزش ندارد. همه‌اش قربان محبت رفیقانه و همنفی‌‌های تاجیکم دردانشگاه که گاه‌گاهی بی‌توقع احوالم می‌گیرند و زنگار بی‌مهری‌ها را از دلم می‌کنند، قربان آن دو هم‌فکر پشتونم که هرگز برایم نگفتند که پشتون و صاحب این ملک هستند. فدای رفیق دانشگاهی ازبیکم، قربان مهر و صداقت سید آصف طنین همکارم در معارف جاغوری و فدای صداقت سید مصطفی همکارم که شایسته و خوب است، فدای خنده‌ها و صمیمیت نعیم مظفری که با مزه و خوش است و فدای لحظه‌های شیرین در کنار هر رفیق هزاره و غیر هزاره‌ام. این دسته گل رنگارنگ تقدیم همه رفیق‌های غریزم.

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵۰۹۵۰۶۷_۱۰۱۵۷۷۷۹۶۰۷۹۲۰۲۶۱_۳۶۵۰۱۲۶۰۹۱۵۹۹۸۱۶۲۲۶_n

شک ندارم !

نویسنده: حبیب میرزایی سومین تجلیل از شهادت مزاری امروز برگزار می شود. ترسم این است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *