سرخط خبرها
خانه / جاغوري / بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در شفاخانه شهدای جاغوری افتتاح شد

بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در شفاخانه شهدای جاغوری افتتاح شد

برای نخستین بار یک بخش ویژه به منظور مراقبت از نوزادان در شفاخانه شهدای جاغوری به روز یک شنبه ۲۹ حوت سال جاری افتتاح شد . مسوولان  در شفاخانه شهدای جاغوری با اشاره به فعال شدن این مرکز، ابراز امیدواری می‌کنند که با آغاز فعالیت این بخش ۸۰ فیصد مرگ و میر نوزادان در ولسوالی جاغوری کاهش یابد.

بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) (neonatal intensive care unit) بخشی است که در آن تجهیزات مخصوص نوزادان و کادر بیمارستانی که مهارت ویژه‌ای در مراقبت از نوزادان دارند را شامل می‌شود. این بخش با طراحی مخصوص برای کمک به نوزادانی است که نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند.

بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در شفاخانه شهدای جاغوری افتتاح شد
بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در شفاخانه شهدای جاغوری

به گزارش رادیو پیام جوان – جاغوری و به گفته، ابراهیم جاوید، آمر شفاخانه شهدای جاغوری، بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان از جمله پلان پنج ساله  این مرکز بود که از سوی موسسه (HCS) کشورسویزرلیند- حمایت کننده شفاخانه شهدا در این شفاخانه ایجاد شده  است.

به گفته آقای جاوید، وزارت صحت عامه و دولت افغانستان در قسمت ایجاد این مرکز هیچ نقشی نداشته است. به گفته وی،  داکترمحمد نادر کاظمی، متخصص داخله اطفال، که از یک سال به این سو در شفاخانه شهدا ایفای وظیفه می‌کند مسوول بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان را در این شفاخانه به عهده دارد.

آمر شفاخانه شهدای جاغوری در مورد آموزش نیروهای انسانی در این بخش گفت پرسونلی که قرار است این بخش را به پیش ببرند، به مدت یک و نیم ماه در شفاخانه کیور در کابل، در بدل فیس آموزش دیده اند.

این مرکز ویژه مراقبت از نوزدان در حالی در ولسوالی جاغوری فعال می‌شود که پیش از این به دلیل نبود امکانات مناسب در بخش مراقبت های ویژه شفاخانه های جاغوری، بیمارهای این ولسوالی به پایتخت و گاهی نیز به خارج کشور انتقال داده می شدند.

اما اکنون داکترمحمد نادر کاظمی، مسوول بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در شفاخانه شهدا، می‌گوید که با فعال شدن این مرکز و با امکانات که در این شفاخانه فراهم شده، بیماران این بخش دیگر نیاز به سفر به بیرون از این ولسوالی را ندارند.

کاظمی می‌گوید، که در ولسوالی جاغوری ۳۰ درصد از نوزادان زودتر از وقت معین تولد می‌شوند که ولادت‌های زودرس باعث کم وزنی نوزادان نیز می‌گردد. وی می‌گوید، ازدواج‌های فامیلی و عدم توجه به دوران بارداری زنان باعث ولادت‌های زودرس می‌شود.

مشکل مرگ و میر نوزدان تنها در ولسوالی جاغوری محسوس نیست بلکه این معضل در همه روستاها و شهرهای افغانستان وجود دارد. آگاهان صحی دلیل عمده مرگ و میر نوزادان را  انتانات، کمبود اکسیجن، ولادت‌های زودرس و کم وزنی بر می شمارند.

مومن زاده – رادیو پیام جوان – جاغوری

تصاویر از جریان قطع نوار و افتتاح بخش مراقبت های ویژه نوزادان در شفاخانه شهدا مرکز جاغوری

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *