سرخط خبرها
خانه / مهاجرت / تظاهرات بزرگ جنبش روشنایی در استرالیا در برابر سیاست‌های دولت غنی

تظاهرات بزرگ جنبش روشنایی در استرالیا در برابر سیاست‌های دولت غنی

  ۱۷۷۵۸۱۶۳_۱۳۳۰۹۷۵۶۵۳۶۲۳۷۲۳_۱۱۴۴۴۴۷۷۷۴_n     

هزاران نفر از اعضای جنبش روشنایی امروز دوشنبه ۱۴ حمل سال جاری  در اعتراض به سفر اشرف غنی رئیس جمهوری کشور به استرالیا، با برگزاری یک راهپیمایی اعتراضی بر سیاست‌های دولت او انتقاد کردند.

معترضان که در مقابل محل اقامت رییس جمهوری کشور گرد آمده بودند، با خود پلاکارت‌های حمل می‌کردند که در آن آمده‌بود: “وطن ما امن نیست، ما را اخراج نکنید.” این معترضان رییس جمهور غنی را به تبعیض میان اقوام کشور متهم ساختند.

ادعای که پیش از این بارها جنبش روشنایی در کابل مطرح ساخته و از سیاست‌های دولت غنی در برابر هزاره‌های کشور انتقاد نموده است. جنبش روشنایی حکومت را به انکشاف نامتوان در ولایت‌های کشور متهم می‌سازد و مدعی است که حکومت سعی دارد ولایت‌های مرکزی کشور را در تاریکی نگهدارد.

۱۷۷۵۸۰۲۸_۱۳۳۰۹۷۵۶۵۶۹۵۷۰۵۶_۴۸۷۷۲۴۲۹۹_n

عبور خط موسوم به تاپی از مسیر ولایت بامیان به هدف دسترسی باشندگان این ولایت به انرژی برق و همچنان تامین عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن از مهم‌ترین خواست‌های جنبش روشنایی است. با آنکه این جنبش چندین بار تظاهرات راه اندازی کرده اما حکومت تا اکنون تن به این خواست ها نه داده است .

در یک مورد، تظاهرات گسترده اعضای این جنبش در ماه جون سال ۲۰۱۶ هدف حمله انتحاری قرار گرفت که بیش از ۸۵ کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی بجای گذاشت. با این حال معترضان در کانبرا، پایتخت استرالیا، یک بار دیگر بر خواست‌های قبلی شان تاکید کردند و حکومت را به روا داشتن تبعیض‌های نژادی علیه هزاره‌های کشور متهم ساختند. ادعای که همواره از سوی حکومت رد شده است.

با این حال معترضان، هدف از راه‌اندازی این تظاهرات‌ را تأمین عدالت، پایان‌دادن به تبعیض و برخورد مسؤولانۀ هر دو کشور در برابر پناهجویان عنوان می‌کنند. به گفتۀ این معترضان، دولت افغانستان حق ندارد موافقت‌نامه‌یی را با دولت استرالیا امضا کند که بر بنیاد آن پناهجویان دو باره به کشورشان برگردانده شوند.

۱۷۷۶۰۶۹۹_۱۳۳۰۹۷۵۶۷۳۶۲۳۷۲۱_۴۹۵۳۴۸۲۸۴_n

محمد رضا سرامد یکتن از اشتراک کنندگان این تظاهرات به رادیو پیام جوان  گفت که دولت مردان افغانستان در طول تاریخ با باشنده گان کشور رفتار دوگانه داشته است. به گفته وی، اکثر مهاجرین افغانستان را هزاره‌هایی تشکیل می‌دهد که دولت مردان افغانستان در برابر آن‌ها رفتار دوگانه دارند.

او می‌گوید که این مهاجران در پایتخت استرالیا به دلیلی گرد آمده اند که رییس جمهور غنی، آن‌ها را همانند مهاجران مقیم در کشورهای اروپایی دوباره به زور به افغانستان بر نگردانند.

۱۷۷۹۶۲۸۵_۱۰۲۲۳۶۳۲۰۱۲۳۰۳۵۸_۷۳۳۰۱۱۳۰۶۷۹۳۹۳۵۱۶۳۸_n

عبدول نجفی یکی از حمایت کنندگان این تظاهرات می گوید، کسانیکه امروز در این تظاهرات اشتراک کرده بودند جمع بزرگ از زنان، مردان، جوانان و کودکان، از اکثر شهر های استرالیا و نیوزلند بودند و در برابر بی عدالتی صدای شان را بلند کرده اند. به گفته وی، حضور مردم در این راهپیمایی بسیار گسترده بوده است.

محمد آصف مهاجر یکی دیگر از اشتراک کنندگان نیز به رادیو پیام جوان گفت که مظاهره‌کنندگان جنبش روشنایی در دهمزنگ به سربازان گل دادند اما در بدل آن با گلوله استقبال شدند در حالی که به گفته وی، اعضای جنبش روشنایی در برابر اهدای گل به سربازان استرالیایی احترام تحویل گرفتند.

۱۷۷۹۶۷۳۵_۹۸۸۲۴۶۰۰۱۳۰۶۵۲۴_۵۵۶۳۸۵۸۹۶۱۲۰۵۷۹۸۸۸۸_n

با این حال بازتاب صدای اعتراض جنبش روشنایی در رسانه‌های داخلی و خارجی گسترده بود. روزنامه گاردین بریتانیا، خبرگزاری ها و تلویزیون‌های محلی استرالیا و همین طور بیشتر رسانه‌های ملی افغانستان نیز این رویداد را پوشش خبری دادند.

این موضوع در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب خوبی داشت. نسیم جعفری یکی از کاربران نوشته: مردم ما به خاطر عدالت‌خواهی و رفع تبعیض و بی‌عدالتی، نه دست به ترور و ایجاد وحشت زدند، نه سلاح به دست گرفتند و نه هم به انتحار و انفجار روی آوردند بلکه بهترین شیوه را برای رسیدن به مطالبات برحق، مشروع و عدالت‌خواهانه شان انتخاب کردند و تظاهرات مدنی را برگزار کردند.

با این حال شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخگویی ریاست جمهوری با ادبیات تندی در برابر جنبش روشنایی سخن گفته و آن‌ها را به طرفداران و مقلدان “مجاهدین خلق ایران” تشبیه کرده است. مرتضوی نوشته “در تمام سفرهای مقام‌های ایرانی در کشورهای غربی، با استفاده از فضای آزاد آن کشورها، با شعار مرده باد و زنده باد علیه مقامات دولتی ظاهر شده و به مخالفت با آن‌ها می‌پردازند. اکنون شماری از هموطنان با تقلید از مجاهدین خلق با عین منطق، روش و شیوه و با توسل به شعار مرده باد و زنده باد علیه مقامات دولتی افغانستان ابراز وجود می‌کنند.”

 این گفته‌های او با واکنش تند کاربران اجتماعی روبرو شده است. بسیاری از کاربران او را به دفاع از یک نظام فاسد متهم ساخته‌اند.

رادیو پیام جوان – جاغوری

عکس ها: عبدول نجفی و رضا سرامد

  ۱۷۶۹۰۷۵۳_۱۳۳۰۹۸۵۶۴۰۲۸۹۳۹۱_۳۷۴۷۹۱۲۷۹_n

درباره ی admin

همچنین ببینید

۶۶۵۵۳۲۵۸-FE92-4805-B840-E08A082021C7

پیترداتون گفته است که به خانواده های کودکان بیمار که به استرالیا منتقل شده اند، اجازه اقامت دایمی داده نمی شود

پیتر داتون، وزیر امور داخله استرالیا گفته است که ده ها تن از کودکان پناهنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *