سرخط خبرها
خانه / مقالات / تحولات آخر در سوریه و احتمال یک جنگ قریب الوقوع میان روسیه و آمریکا

تحولات آخر در سوریه و احتمال یک جنگ قریب الوقوع میان روسیه و آمریکا

جنگ در سوریه میان اسد و مخالفین اش شبیه به بازی فوتبال است که دو تیم در یک مسابقه تلاش دارد تا توپ را وارد در وازه ی حریف کند.
تحولات اخیر در میدان جنگ سوریه را اگر آگاهانه مورد تحلیل و ارزیابی قرار بدهیم، هیچ عقل سلیم حکم نمی کند که اسد و هم پیمانانش یعنی مسکو و تهران در حالی که برگه برندگی بازی در میدان جنگ سوریه را بدست دارد و در دقیقه نود با حذف داعش، القاعده، النصره، احرار شام، و فلق الشام از میدان جنگ به جای در وازه حریف به در وازهٔ خودش گول زده و ادلبی ها را مورد حملات شیمیایی قرار بدهد.
پس می شود ادعا نمود که حمله شیمیایی کاری اسد و هم پیمانانش نبوده و در پشت این حمله هدف های ذیل نهفته است.
۱۱ اشغال کاخ سفید توسط تند رو های که قرابت، تمایل و گرایش به اسرائیل دارد باعث تجدید تنیش و تغییر استراتیژی جنگ در خاور میانه گردیده است که این مسئله پیامد ناگواری در پی دارد.
۲ بن بست در جنگ و بن بست در تفاهم برای حل منازعات سوریه ، عراق و یمن میان رقبایی که جنگ را در سوریه رهبری می کند چالش بر انگیز شده است که با تشدید حملات امریکا بر منافع روسیه در سوریه روسیه نیز عکس العمل نشان خواهند و به طور قطعی می توان گفت که منافع امریکا را با هماهنگی ایران در افغانستان نیز مورد هدف قرار می دهد و یا بگونه ی دیگر می شود ادعا نمود که جغرافیایی جنگ بخاطر بن بست آن در سوریه در حال تغییر است.
به باور من می شود این طور نیز تحلیل نمود که حملات آمریکا بر پایگاه هوایی الشعرات در سوریه حمله بر اهداف استراتیژیک روسیه و ایران نبود بلکه این حمله بخاطر شکستن بن بست در جنگ سوریه و شکل گیری یک جبهه ی جدید و اجماع جهانی بخاطر تغییر استراتیژی جنگ از سوریه به افغانستان صورت گرفته است.
درشرایط فعلی جنگ در سوریه به بن بست رسیده است به علت اینکه روس ها به لاذقیه و ایرانی ها به دمشق و امریکایی ها به الرقه به یک نحوی محصور گردیده و هیچ یکی از این کشورها بخاطر حفظ منافع اش برای ختم منازعات و شکل گیری یک دولت ائتلافی در سوریه باهم تفاهم کرده نمی توانند به این لحاظ برای ختم این رقابت دنبال یک میدان جدید برای جنگ است و آن میدان جز افغانستان درمکان دیگر برای رقابت این ها مناسب نیست.
ازطرف دیگر در ایران حسن روحانی دوره ریاست جمهوری اش رو به اختطام است و مو ضعگیری آخر ترامپ تاثیر منفی می گزارد بر روند انتخابات که ایران به پیش رو دارد و از همین حالا از طریق رسانه ها می توان نتیجه گرفت که دست های مخفی و در پشت پرده فعالیت دارد تا انتخابات آینده را بخاطر کنار زدن روحانی تحریم کند و کاری کند که مردم از خانه های شان در روز انتخابات بیرون آمده نتواند آنوقت افراطیون مذهبی با رای یک اقلیت می تواند به حکومت برسد.
در نتیجه با روی کار آمدن یک رییس جمهوری افراطی مثل احمدی نژاد در ایران و تجدید تنیش میان آمریکا با روسیه و ایران در سرویه روس ها و ایرانی ها نظاره گر حمله های بعدی آمریکا علیه منافع اش نخواهد بود و به طور جدی حمله های موشکی امریکا را اگر تکرار شود با پدافند اس ۳۰۰ و ۴۰۰ و ۵۰۰ در فضای سوریه هدف قرار داده و نیروی پیاده و بحری آمریکا را در میدان جنگ سوریه با گروه فاطمیون، حزب الله و ارتش روسیه و سپاه پاسدارن عقب زده و اهدف نظامی آمریکاه را در اسیایی میانه بخصوص افغانستان نیز مورد حملات قرار خواهند داد.
به این لحاظ المان انگلیس و فرانسه بخصوص اولاند و مرکل بر علاوه ی سناریوی حذف اسد با راهکار مسالمت آمیز و سیاسی تاکید دارد تا نا خواسته وارد یک فاز جدید نشود به این لحاظ نسبت به آمریکا محتاطانه عمل کرده و تاکید به یک راه حل سیاسی مسالمت آمیز دارد تا یکبار دیگر وارد یک جنگ نا خواسته ی جدید نشود.

نویسنده محمد باقر رویش :

baqir roish

درباره ی admin

همچنین ببینید

الرئیس الافغانی حامد کرزای

کرزی، خدا را به چالش کشاند

نویسنده: حفظ خرم  وقتی کهنه کارترین رهبر سیاسی با تجربه چهل سال سیاست و چهارده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *