سرخط خبرها
خانه / بگومگو از فیسبوک / نق نقوهای هیاهوگر!

نق نقوهای هیاهوگر!

۱۶۶۴۹۲۸۶_۱۳۲۸۷۴۹۶۱۷۱۴۷۷۳۱_۸۰۰۷۱۶۴۷۹۱۷۶۳۷۶۱۷۶_n
نقد مسئولانه، نویسنده محمد علی کاوه
رفتار، افکار و کرداری که «نقد» نمی شود، هرگز به بالندگی و شکوفایی نیز نمی رسد. نقد منتقد، به ضرر نقد شونده نیست بلکه به نقد شونده کمک می کند که متوجه نارسایی ها و کاستی های خود شده و در جهت رفع آن بکوشد. آدمی که نقدپذیر نباشد، محکوم به تکرار اشتباهات خویش است.
ولی، نقد باید مسئولانه و منصفانه باشد. نقد منصفانه آیینه گون است، عمل، رفتار و گفتار را آنگونه که هست بازتاب می دهد، سیاه را سیاه می نماید و سپید را سپید، مگر اینکه آینه مکدر باشد که در آن صورت تصویر در آن کج و معوج بازتاب می یابد. نقاد منصف و مسئول هم باید چون آیینه ای صاف، نقطه های قوت را قوت و ضعف را ضعف بازتاب دهد نه چون آیینه مکدر کج و معوج.
تعصب، پیش داوری انصاف منتقد را مکدر می سازد. نقد آدم متعصب و بدبین کینه توز، نقد نیست، نق نق و غر زدن است. بناءً نه تنها سازنده نیست که ویرانگر نیز است.
ولی آنچه در جامعه مار رواج یافته است، نقد نیست، هیاهو، نق زدن و سیاه نمایی است. غرض آلود، کینه توزانه، از تعصب و درماندگی و بی مایگی است. به جای این همه نق زدن و هیاهو راه انداختن، اگر پنج دقیقه مطالعه کنیم، شاید در ده سال بعد وضعیت بهتری داشته باشیم؛ ولی اگر به همین منوال ادامه دهیم، سیر قهقرایی را می پیماییم و بدتر از پیش سقوط هولناکی را تجربه خواهیم کرد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵۰۹۵۰۶۷_۱۰۱۵۷۷۷۹۶۰۷۹۲۰۲۶۱_۳۶۵۰۱۲۶۰۹۱۵۹۹۸۱۶۲۲۶_n

شک ندارم !

نویسنده: حبیب میرزایی سومین تجلیل از شهادت مزاری امروز برگزار می شود. ترسم این است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *