سرخط خبرها
خانه / بگومگو از فیسبوک / سرخوردگی از تحصیل

سرخوردگی از تحصیل

jalil tajlil

ولایت غزنی ازجمله ولایت‌هایست که از نظر وسعت و نفوس در رده‌های اول قراردارد. ترکیب قومی دراین ولایت نیز همه اقوام را شامل می شود.. این ولایت با داشتن ۱۸ ولسوالی از لحاظ جغرافیایی وواحدهای اداری نیز بزرگ می‌باشد. این وسعت جغرافیایی و گستردگی نفوس در این ولایت سبب شده است که سالانه هزاران تن از دانش‌آموزان از مکاتب فارغ و راهی دانشگاه شوند.
در آزمون‌های کانکور ولایت غزنی پیش از این هرسال بیش از ۱۲۲ هزار دانش‌آموز شرکت می‌کرد که بیشترین آنان از ولسوالی‌های مالستان، جاغوری، قره‌باغ، ناهور و جغتو وهچنان مرکز شهر غزنی شامل این پروسه می‌شد، اما در سال ۱۳۹۶ این رقم به ۸ هزار کاهش یافته است که یک رقم تکان دهنده و نگران کننده است.

می‌توان از چند عامل عمده دراین زمینه نامبرد که سبب کاهش دانش اموزان در آزمون کانکور این ولایت شده است:
۱۱= بی عدالتی و تبعیض از جمله مواردی جدیست که همواره شهروندان از آن رنج برده و شکایت دارند. رفتار تبعیض‌آمیز مسوولین دولتی را می توان در ادارات، مراکز آموزشی در سطح مکتب و دانشگاه احساس کرد. وقتی دانش‌آموزی وارد دانشگاه می شود با روحیه کاملا متفاوت و با توقعات بلند می‌باشد، اما متاسفانه با اولین برخورد نه تنها که آن تصوراتش به هم می‌خورد بلکه از لحاظ روانی شدید آسیب دیده و این وضعیت تاثیر عمیقی بر وی می‌گذارد. افسردگی و شکایت وی از این وضعیت سبب می شود تا سایر دانش اموزان و افرادی که با وی در ارتباط است و قرار است پس از وی وارد دانشگاه شود، تاثیر منفی بگذارد.


۲۲= وقتی دانش آموز دیروز ودانشجوی امروز دانشگاه‌اش را موفقانه سپری می‌کند، فکر کار و اشتغال از همه بیشتر وی را می‌رنجاند. عدم شفافیت در پروسه‌های استخدام و رقابتی سبب می‌شود که بیش از پیش متاثر شده و هرگونه تصمیم ممکن را در آن شرایط دور از تصور نیست که بگیرد. نمونه‌های از تحصیل کردگان را داریم که در زیرپلسوخته پناه برده اند و یاهم دل را برده زیاد و راهی کشورهای غرب می‌شوند. سنگبری‌ها و ساختمان سازی‌های ایران که همینجا نزدیک است و بسیار دیده‌ایم.


۳۳ فقر وبیکاری از مواردی دیگریست که دانش‌آموز و خانواده‌اش نمی تواند زمینه تحصیل را فراهم ببیند ودست به مهاجرت می‌زند تا لقمه نانی را پیدا کند. دامنه بیکاری چنان وسعت یافته و گسترده شده که شما نمونه آن را دیدید که کمیسیون اصلاحات اداری در صفحه فسبوکش نوشته بود، برای احراز ۴۹۲ پست بیش از ۲۵ هزار تن درخواست داده بودند واین فاجعه بار است.
می‌توان موارد دیگری را نیز دراین زمینه علاوه کرد، اما هرکدام آنها به نحوی با این مسایل مرتبط می‌باشد.

نویسنده: جلیل تجلیل 

درباره ی admin

همچنین ببینید

۴ copy

روز مادر در لیسه عالی نور جاغوری تجلیل شد.+ عکس

  لیسه عالی نور در مرکز جاغوری طی محفل با شکوهی روز مادر را گرامی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *