سرخط خبرها
خانه / بیوگرافی / مردی که دستانش بوی دانش می‌داد، از میان ما رفت

مردی که دستانش بوی دانش می‌داد، از میان ما رفت

Untitled-111 copy

مردی که دستانش بوی دانش می‌داد، از میان ما رفت

آموزگاری که عمرش را وقف آموزش و پرورش کودکان کشور کرد، دیگر در میان ما نیست. استاد غلام حسن، که سال‌ها تدریس و آموزش او را به جایگاه شامخ استادی رسانده‌ بود سرانجام رخت سفر بربست و به جاویدانگی پیوست. کارنامه فرهنگی و آموزشی او را اگر مرور کنیم، افتخاراتی بزرگی را در خود نهان دارد. او مدت زمان زیادی را به عنوان معلم، مفتیش و همچنان سرمعلم در بسیاری از مکتب‌های کشور سپری کرده است.

دست اندکاران رادیو پیام، درگذشت این آموزگار گرامی را به جامعه آموزشی و دانش‌آموزان جاغوری تسلیت می‌گوید و برای استاد گرامی، از خداوند بزرگ، آمرزش و بخشش می‌طلبد.

 

نگاهی به زندگی استاد

مرحوم استاد غلام حسن در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی در قریه “قندولقاش” ولسوالی جاغوری به دنیا آمد. او دوره مکتب را در لیسه “ابن سینا شهر” کابل به اتمام رساند و پس از سپری نمودن امتحان کانکور به دانشکده طبی دانشگاه کابل راه یافت.

نظر به شرایط و مکلفیت‌های دولت وقت، او باید دوره عسکری خویش را سپری می‌کرد اما او به جای رفتن به پاسگاه‌های نظامی، آموزش درس و مشق برای شاگردان را ترجیح داد و به این ترتیب او دو سال به حیث آموزگار( معلم) خدمت می‌کند و بعد از آن مرحوم استاد غلام حسن به حیث رئیس تفتیش وزارت معارف مقرر می‌شود و به این وظیفه باقی می ماند و دو بار از طرف ظاهر شاه با گرفتن مدال تقدیر می‌شود.

مرحوم استاد غلام حسن در ولایات مختلف افغانستان به حیث سر معلم، مفتیش و معلم خدمت نموده و در آخر دوران زندگی اش به حیث سر معلم و و معلم “لیسه سلطان مودود” وقت و “لیسه سلطانی” فعلی جاغوری خدمت کرد.

استاد تمام عمر خویش را در راه معارف گذراند و “رتبه اول” در معارف کشور تقاعد نمود و در نهایت به عمر ۷۸ سالگی به روز شنبه ۱۱ قوس ۱۳۸۹ دار فانی را وداع گفته و به ابدیت پیوست.

malim gholam hasan

نوت: از محترم انجنیر صاحب خالق شهاب پسر مرحوم استاد نیز سپاس گذاریم که در قسمت تهیه زندگی نامه مرحوم استاد با ما همکاری کردند .

رادیو پیام جوان – ۲۶ حمل ۱۳۹۶

درباره ی admin

همچنین ببینید

ahad farzam

نگاهی به زندگی عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در کابل

برای تهیه قصه زندگی عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کمسیون مستقل حقوق بشر در کابل، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *