سرخط خبرها
خانه / بیوگرافی / نگاهی به زندگی محمدآصف فیاض، مشاور لوی سارنوالی در امور بین‌الملل!

نگاهی به زندگی محمدآصف فیاض، مشاور لوی سارنوالی در امور بین‌الملل!

۱۴۱۹۲۶۴۴_۹۲۶۲۲۲۰۱۴۱۷۲۵۵۵_۸۱۴۳۷۱۵۹۸۵۴۶۳۳۱۴۵۷۴_n

 

محمد آصف فیاض فرزند قادر علی در سال ۱۳۶۵ خورشیدی در قریه ای موسوم به لخشک حیدر از مربوطات ولسوالی جاغوری ولایت غزنی دیده به جهان گشود. فیاض متعلق به خانواده ای نسبتا مذهبی میباشد که در آن زمان از طریق کشت و زراعت به سختی زندگی خویش را تامین میکردند.

 در سال ۱۳۷۲ که هفت ساله بود شامل لیسه هدایت جاغوری شد. البته قبلا از سن پنج سالگی درس و مشق را در مسجد قریه و تا کتاب “صرف میر” تعقیب کرده بود. فیاض با علاقه مندی خاصی که نسبت به درس و تحصیل داشت با گامهای مصمم راه طولانی و کوتل دشوار گذر حیدر را تا قریه سنگشانده با پای پیاده طی میکرد و با عزم راسخ و امید به آینده ای بهتر دوباره به خانه برمیگشت.

 این در حالی بود زمان برای آصف فیاض هیچگاه فارغ نبود. در روز های رخصتی و اوقات غیر رسمی در کنار درس، به سختی در کنار پدر دهقانش به زراعت و کشاورزی مصروف میشد. در سال ۱۳۷۹ اخرین ماه های حکومت رژیم سیاه طالبان که از یک طرف امید به آینده ای بهتر در افغانستان وجود نداشت و از سوی دیگر فقر اقتصادی دامنگیر فامیل اش شده بود وی با هزار حسرت و افسوس با درس، مکتب و کشور اش خدا حافظی نمود و راهی کشور ایران شد تا در دنیایی دیگر دنبال رویا های خویش بگردد.

تازه چهار ماه از این مسافرت گذشته بود که با حمله امریکا به افغانستان امید به کالبد نیمه جان مردم افغانستان برگشت. فیاض بلا وقفه در بهار سال ۱۳۸۰ با هزار امید و آرزو، با کوله باری از تجربه و چشم دید از ایران به آغوش گرم فامیل و کشورش برگشت. بعد از برگشت مصصم تر از گذشته به درس و تعلیم ادامه میداد تا اینکه در سال ۱۳۸۴ از مکتب فارغ شده و با سپری نمودن کانکور به دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات راه یافت.

محمد آصف فیاض  زمانیکه از کشور ایران برگشت همواره اهداف بزرگتری را تعقیب میکرد. وقتی میدید که به دلیل نداشتن مکتب در قریه اش مردم از نعمت علم و دانش محرومند کورس سواد آموزی را برای دختران و بانوان ایجاد کرد که بعد ها این کورس با حمایت و همکاری مردم و مدیر اشرف زاهدی تبدیل به مکاتب دخترانه و پسرانه متوسطه لخشک حیدر شد. فیاض در سال ۱۳۸۴ از دانشگاه تعجیل گرفت و امور مکتب متذکره را رونق داده و در سال بعد راهی دانشگاه شد.

در کنار درس و تحصیل فیاض از کمترین فرصت برای کسب تجربه و فعالیت استفاده میکرد. در اولین سال تحصیل اش در سال ۱۳۷۵ وی منحیث گوینده و نطاق در رادیو صدای جوان ( رادیوی دانشگاه هرات) استخدام شد. وی همزمان با چهار سال تحصیل اش در دانشگاه هرات در تلویزیون محلی تابان، دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات و رادیو مژده ( رادیوی محلی در هرات) کار و فعالیت کرده است.

بعد از فراغت از هرات فیاض به کابل عزیمت نموده و با استفاده از مسلک ژورنالیزم و اندوخته های چهار ساله اش منحیث نطاق وگرداننده برنامه “اصلاحات” کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی جذب شد. این برنامه تلویزیونی برای سه سال از سوی فیاض اجرا و از طریق تلویزیون ملی کشور هفته یک بار به دست نشر سپرده  می شد.

۱۶۱۹۵۵۰۲_۱۲۹۲۸۲۳۷۳۰۷۹۶۶۴۹_۳۵۶۸۰۴۳۹۸۲۷۳۷۰۸۶۲۵۳_n (1)

 

محمد آصف فیاض بعد از سه سال کار و فعالیت در کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی در یک رقابت آزاد شرکت نموده و توانست از میان ۱۱ نفر به کرسی ریاست اطلاعات و ارتباط عامه لوی سارنوالی دست یابد. با وجودیکه حامد کرزی رییس جمهور وقت افغانستان حکم تقرری فیاض را امضا کرده بود اما لوی حارنوالی به دلیل اینکه سن فیاض برای ریاست خورد است، نزدیگ به دونیم ماه دروازه هایش را بر روی وی بسته نگه داشت. تا اینکه بعد از تلاش ها و پشتکار خستگی ناپذیرش رسما در اوایل سال ۱۳۹۲متصدی ریاست اطلاعات و ارتباط عامه لوی سارنوالی گردید.

 از همان ابتدا معلوم بود که روز های دشواری پیشرو دارد. فیاض بار ها از سوی حلقات خاصی در درون سارنوالی مورد حمله قرار گرفت تا اینکه نتواند به کارش ادامه دهد ولی وی نتنها که فعالیت هایش را ادامه داد بلکه آدرس مهمی بود برای کسانی که از جور، ظلم و بی عدالتی به سارنوالی مراجعه میکردند.

بد از چهار سال خدمت منحیث رییس اطلاعات و ارتباط عامه لوی حارنوالی از اول جدی سال ۱۳۹۵ به حکم رییس جمهور کشور در بست فوق رتبه منحیث مشاور لوی سارنوالی در امور بین الملل تعیین شده است. هم زمان با کار در این پست، محمد آصف فیاض دانشجویی دوره ماستری رشته حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه ابن سینا نیز میباشد. قابل یاد آوری است که فیاض به دلیل کار و زحمات ارزنده اش از سوی رهبری این اداره دو رتبه کادری ( رتبه سارنیار)  را به شکل فوق العاده دریافت نموده است.

رادیو پیام جوان – ۲۸ حمل ۱۳۹۶ 

درباره ی admin

همچنین ببینید

ahad farzam

نگاهی به زندگی عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در کابل

برای تهیه قصه زندگی عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کمسیون مستقل حقوق بشر در کابل، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *