سرخط خبرها
خانه / بیوگرافی / بیوگرافی محمد اشرف تابش، مشاور وزرات زراعت!

بیوگرافی محمد اشرف تابش، مشاور وزرات زراعت!

۱۸۱۱۰۸۵۲_۷۸۸۳۰۹۳۱۸۰۱۱۷۲۰_۵۹۷۷۷۲۸۱۵_n

محمد اشرف “تابش” فرزند رمضانعلی در بهار سال ۱۳۷۰ در یک خانواده مذهبی در قریه‌ علی‌سعید جاغوری متولد شده است. سال‌های کودکی وی همزمان بود با فراگیر شدن نظام استبدادی و مخوف رژیم طالبان در افغانستان.

تابش تحصیلات ابتدایی را در دهکده‌اش فراگرفت و دوره متوسطه و لیسه را در لیسه استاد عبدالغفور سلطانی به اتمام رساند. وی بعد از فراغت در سال ۱۳۸۹ در آزمون سراسری کانکور اشتراک نمود و بعد سپری آزمون سراسری کانکور، در رشته ادبیات دانشگاه کابل راه یافت.

 تابش چهار سال دوره‌یی تحصیلی را توأم با فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی به پایان رساند. وی در نخستین روزهای دانشجویی‌ با جمع دیگر از همفکران و جوانان دانشگاهی، انجمن فرهنگی «فرهیختگان» را تأسیس کرد و خودش منحیث یک عضو فعال در برد رهبری و نیز ریاست کمیته ارتباطات این انجمن را عهده دار شد. او با جمع از هم اندیشان در انجمن فرهنگی فرهیختگان، نشریه‌ی را تحت عنوان «هفته‌نامه فروغ» ایجاد کردند که بیشتر انعکاس دهنده موضوعات سیاسی روز و پالیسی همان انجمن بود. از آنجایی که ایشان بیشتر علاقه‌مند کارهای سیاسی بود، با چانه زنی و گفت‌وگوهای زیاد و به تشویق دوستانش عضویت حزب ملت افغانستان را گرفت و سپس در شورای مرکزی این حزب راه یافت.

تابش دوسال فعالیت سیاسی و اجتماعی خویش را در این حزب و در کنار کسانی که تازه از تحصیل برگشته بودند سپری کرد. وی در رابطه به عضویتش در حزب ملت می‌گوید: “من باورم این بود که با جمعه از تحصیل یافتگان و نخبگان سیاسی، با نقد گذشته یک آدرس آکادمیک و مرجع مطمئن سیاسی را برای نسل دانشگاهی ایجاد کنیم که در حزب ملت چنین افراد گرد آمدند اما باور چندان به تغییرات و رویکرد جدید نسبت به اوضاع سیاسی کشور نداشتند و همین مسأله باعث شد که از حزب ملت جدا شوم”. او همیشه از نبود یک آدرس سیاسی پاسخ‌گو و مسؤولیت پذیر برای نوِ سیاسیون تحصیل‌کرده یاد می‌کرد و احزاب کنونی را پایگاه مناسب سیاسی برای هم نسلانش نمی دانست. سرانجام در سال ۲۰۱۴-م و شروع فعالیت‌های تکت‌های انتخاباتی، وی بر خلاف دیدگاه کلی حزب از موضع حزب ملت در قبال همکاری با تیم تحول و تداوم با رهبری اشرف غنی انتقاد و از همکاران حزب ملت جدا و بصورت همیشه با این جریان سیاسی نو پا خدا حافظی کرد.

تابش بعد از فراغت در سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ به صفت استاد در مؤسسه تعلیمات عالی روشان افغانستان ایفای وظیفه کرد و در همان سال به صفت مشاور در وزارت زراعت گماشته شد. او که دانشجوی بر حال ماستری در رشته علوم سیاسی_روابط بین‌الملل می‌باشد، از جمله کاندیدای احتمالی ولسوالی جاغوری در پارلمان پیشرو خواهد بود . 

رادیو پیام جوان – ۱۲ ثور ۱۳۹۶

درباره ی admin

همچنین ببینید

ahad farzam

نگاهی به زندگی عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در کابل

برای تهیه قصه زندگی عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کمسیون مستقل حقوق بشر در کابل، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *