سرخط خبرها
خانه / جاغوري / تجلیل از روز جهانی مادر در جاغوری.

تجلیل از روز جهانی مادر در جاغوری.

۶

با آنکه در افغانستان از روز مادر در ۲۴جوزا تجلیل و گرامی داشت می گردد اما لیسه های پسرانه و دخترانه در مرکز جاغوری دیروز سه شنبه ۲ جوزا سال جاری طی محفلی این روز را گرامی داشتند. در مراسمی که به مناسبت تجلیل از روز  مادر، ازسوی لیسه نسوان شهدای و لیسه سلطانی در مرکز جاغوری دایر گردیده بود، مقامات دولتی محلی جاغوری، اساتید و شاگردان لیسه نسوان شهدا، اساتید و شاگردان لیسه سلطانی، آموزگاران و دانش آموزانی از مکاتب دیگر جاغوری همراه با جمعی از فرهنگیان، زنان و مردان حضور داشتند. مراسم با ایراد سخنرانی، سرود، مقاله، اجرای نمایش و موسیقی ادامه یافت و در توصیف مادر سخن ها گفته شد؛ اما در مورد مشکلات مادران و زنان کدام صحبت صورت نگرفت.

۸

 در آغاز این برنامه شمیمه یعقوبی حضور مهمانان را خیر مقدم گفت و از اشتراک گسترده مردم قدردانی نمود. یکی از تابو شکنی های این مراسم، بی توجهی به مقامات دولتی در جاغوری و وقت ندادن به آنها برای ایراد سخن بود، در حالی که در اکثر رویدادهای اینچنینی در جاغوری، سخنرانان اصلی آن مقامات دولتی و نمایندگان دولت در جاغوری اند. این مساله ظاهرا با ناراحتی دولتی ها مواجه شده تا آنکه اقای یوسف نایبی آمر معارف ولسوالی جاغوری در زمان توزیع تقدر نامه‌ها این موضوع را تذکر داد و از این پیشامد اظهار ناراحتی کرد. آقای نایبی از فرصت پیش آمده استفاده کرده روز جهانی مادر را برای حاضرین درجلسه تبریک گفت.

۲

 در قسمت دیگر جلسه امروز برای اولین بار از چهار خانم نمونه نیز تقدیر شد. این چهار خانم از جمله کسانی بود که در بدترین و ناگوار ترین شرایط زندگی، سرپرستی خانواده خود را به عهده داشتند. در پایان مراسم امروز دو جوان که گفته می شد مخترع چندین وسایل الکترونیکی دست ساز مانند چرخبال، وسایل کنترل از راه دور از ناوه انگوری دعوت شده بودند. انها وسایل دست ساخته خود و طرز کار آنها را به حاضرین معرفی کرده که با استقبال و تشویق حضار مواجه شد.

۹

 با توجه به جو امنیتی در کشور وسایلی که این نوجوانان ناوه انگوری ساخته بودند شامل، چرخبال، پهپاد با قابلیت عکاسی و موتر ماین یاب (به ادعای خودشان) می باشند. وسایل دست ساخته این جوانان دارای کنترول از راه دور می باشد. ت

جلیل از روز جهانی مادر و روز جهانی زن در منظقه امر نیکویی است، اما عده ی زیادی از مردم برپایی این طور مراسم را نمایشی می دانند. به اعتقاد آنها،‌ این طور تجلیل ها وقتی می تواند واقعی باشد که بدنه اجتماع نگاه خویش نسبت به زنان به صورت اساسی تغییر دهد. در کشوری که زن را فقط به خاطر گفته های این و آن لایق احترام می دانند و تا هنوز نگاه ما به زنان به شدت جنسیتی است،‌ برپایی این مراسم دردی را دوا نمی کند. اما با این حال، امید می رود که تجلیل از چنین روزهایی بر نگاه ما به زن به آرامی به سوی مسیر درست آن بچرخد.

رادیو پیام جوان – ۳ جوزا ۹۶

۵ ۱ ۳

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *