سرخط خبرها
خانه / جاغوري / مشروح گزارش: کار رسمی پخته شدن داخل بازار غجور دیروز با قطع نوار آغاز گردید.

مشروح گزارش: کار رسمی پخته شدن داخل بازار غجور دیروز با قطع نوار آغاز گردید.

ghojor 1 copy

کار سرک ۲.۹ کیلومتری داخل بازار غجور دیروز پنجشنبه ۴ جوزا ۹۶ رسما طی یک مراسم با حضور رئیس شورای ولایتی، مقامات دولتی جاغوری، بازاریان غجور، مسوولین شرک های قراردادی افتتاح گردید. قرار است این سرک به صورت اساسی و پخته به دو سرک رفت و آمد، گلدان بین سرک، دو جوی در دو طرف سرک و پیاده رو به هزینه بیش از  ۶۷ میلیون افغانی از برنامه راه سازی وزرات احیا و انکشاف دهات ساخته شود.

قبل از این بازارهای سنگماشه و پاتو به صورت ترکیبی از سمنت و سنگ پخته کاری شده بود. کیفیت ساخت این مدل سرک از نگاه دوام بد نیست اما دو مشکل اساسی در این طور سرک ها به چشم می خورد

 1- صاف نبودن و به اصطلاح «کپرک» داشن آن که با عث نارضایتی رانندگان می شود.

 2- جمع شدن آب در همین چقری های و یخ بستن آن در زمستان که خود جنجال دیگری است.

اما، طرحی که قرار است در غجور انجام شود ظاهرا با موارد مشابه آن در سنگماشه و پاتو فرق دارد و جاده بین غجور ترکیبی از سمنت و میله های آهن خواهد بود. امید می رود که این طرح در بازار غجور بهتر از سنگماشه و پاتو اجرا شود زیرا بازار غجور نسبت به این دو بازار عریض تر است و ساخت بولوار وسط آن هم نکته مثبت آن است.

قرار است این جاده به طول یک کیلومتر در جاده اصلی بازار غجور و به عرض بیست و سه متر ساخته شود. جاده رفت هفت متر و جاده برگشت هم هفت متر عرض دارد و بولوار وسط آن هم دو متر عرض خواهد داشت. به اضافه جوی و پیاده رو دو طرف جاده، کلا بیست و سه متر عرض جاده اصلی غجور خواهد بود. طرح فعلی جاده از مقابل ساختمان دانشگاه خاتم النبین از غرب شروع و به تانک تیل اخر بازار به طرف شرق ختم می شود. در کنار آن دو سرک فرعی به سوی دارالمعلمین و شفاخانه تازه تاسیس غجور کشیده می شود.

ghojor 2 copy

قرار است جاده های فرعی غجور مثل راسته ششپر و جاده به سوی میدان هوای هم پخته شوند. به طور عموم بیش از دو هزار و صد متر پخته کاری در بازار غجور تا هفتم دلو امسال انجام خواهد شد. ظاهرا برای اجرای این طرح نیازی به عریض سازی بازار اصلی غجور نیست و به جز کندن درخت ها و عقب نشینی های جزئی، دکانی تخریب نخواهد شد. در باریک ترین نقطه بازار غجور یعنی در کنار زیارت وسط بازار، بازهم عرض بازار برای این طرح کفایت می کند. اجرای این طرح را دو شرکت غیر بومی جاغوری به عهده دارند و البته باید دید که آن شرکت ها چقدر در این کار موفق خواهند شد و آیا بهانه هایی مثل امنیت و … اجازه اجرای کار را خواهد داد یا خیر.

در این میان اما متاسفانه درخت های تنومند و چندین ساله ی بازار به خاطر این طرح غجور ریشه کن شده اند. رشد دوباره این درختان سالهای زیادی را در بر خواهد گرفت. بنا بر این بازار غجور در چند سال آینده بی درخت بوده و چهره نازیبایی خواهد داشت. این طرح قرار است در بازار انگوری و اوتقل هم عملی شود. اما در صورتی که بازار اوتقل و بازار انگوری دکان ها عقب نشینی نداشته باشند، ساخت این طور جاده ها آن چنانی که باید، مفید واقع نخواهند شد.

سخن آخر اینکه اجرای این طرح ها در پر نفوس ترین ولسوالی افغانستان معلوم نیست که چه معنی ای می دهد. با این طرح ها خوشحال شویم یا ناراحت و سوال اینکه ساخت دو کیلومتر سرک دردی از ما دوا خواهد کرد؟ طرح ساخت جاده جاغوری غزنی کارش به کجا کشیده است؟ چرا باید جاده های اصلی ما پخته کاری نشوند؟

ایا این ساخت و ساز ها خدمت به مردم است یا دهن کجی به باشندگان این خطه؟

مومن زاده – ۵ جوزا ۹۶ – جاغوری 

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *