سرخط خبرها
خانه / جاغوري / به دهمین افتتاح میدان هوایی جاغوری نزدیک می شویم!  

به دهمین افتتاح میدان هوایی جاغوری نزدیک می شویم!  

 

jaghori Airpot

نزدیک به یک نیم دهه است که میدان هوایی جاغوری کارش افتتاح و بعد از مدتی متوقف می شود. داستان ساخت و بهره برداری از میدان هوایی جاغوری، بدون شک یکی از اشنا ترین و در عین حال بی‌خاصیت‌ترین خبری است که مردم جاغوری در طول سالهای گذشته شنیده است. در سالهای نخست، هر روز با هیجان زیاد گوش به زنگ بودیم که کی این میدان هوایی به بهره برداری خواهد رسید. شرکت پولغو مربوط به حسین خان جاغوری سرو صدا راه انداخت و زمین را در نزدیک بازار غجور مسطح ساخت. طولی نکشید که این زمین مکانی برای خوابیدن بز و گوسفندان مردم و در نهایت امر به مکانی برای یادگیری موتر تبدیل شد. این زمان چیزی که در این میدان هوایی به بهره برداری رسیده به چشم می خورد، چند بشکه یا بیرل تیل بود که به صورت دستی رنگ آمیزی شده و در گوشه و کنار میدان به زمین افتاده بودند و در کنار آن رد پای موترهایی که از این مسیر برای حمل و نقل خاک و گل استفاده می کردند و تعداد زیادی پشقل! گوسفند و بز خود نمایی می کرد

. چندی بدین منوال گذشت، هر رهبری و هر متنفذی که پا به جاغوری می گذاشت، برای گول زدن مردم داستانی در مورد افتتاح میدان هوایی جاغوری سر هم می کرد. تمامی وکلای جاغوری در زمان انتخابات خود یکی از اهداف خود را به کار انداختن این میدان هوایی قلمداد می کردند. هر دولتمردی که به منطقه آمد، حتما سخنی در این مورد گفت و اشاره ای بدان داشت. اما مردم ما به این سخنان عادت کرده بودند و گوشی نبود که شنوای این سخنان تکراری باشد. چندی گذشت و کار دوباره جریان یافت، وعده های دروغین دیگر داده شد و قرار شد که طول میدان به یک و نیم کیلومتر برسد. دیوار سنگی به طول میدان کشیده شد، بهره برداری های قومی و سیاسی صورت گرفت و اعتراض های مردم محل برای استملاک زمین شان راه به جایی نبرد و … میدان این بار باز هم افتتاح شد؛ اما با نیم طولی که قرار بود تحویل داده شود! این باز نیز مثل سالهای گذشته کسی نبود که به طور جدی صدایش بلند شود.

چهار نماینده، چهار تنی که از سوی مردم به پارلمان فرستاده شده بودند، اصلا این چیزها برایشان اهمیتی نداشت. پارسال اتفاق جالبی در مورد این میدان افتاد؛ هیاتی بلند مرتبه نظامی با چرخبال به این میدان آمد و با ایجاد هیاهو و اوردن نماینده‌های رسانه ها افتتاح این میدان را جشن گرفتند، نوار قطع شد و حیوانی قربانی شد. اما سوالی که خلق شد این بود که این نظامیان را چکار به میدان هوایی ملکی جاغوری؟ سوالی که کسی به آن جوابی نداد و آنها هم به کسی جواب گو نبودند. جالب اینجاست که از این قضیه مسوولین رسمی میدان هوایی جاغوری اظهار بی خبری می کردند و به آنها خبر داده شده بود که بیایید برای بازگشایی میدان هوایی غجور جاغوری! مسوولین رسمی میدان هوایی جاغوری هیچ اطلاعی از این برنامه تا هنگام اجرای آن نداشتند.

اعتراض ها بلند شد و کارها دوباره خوابید! مردم معترض بودند که طول میدان هوایی برای نشستن هواپیمای مسافربری متوسط کافی نیست…. میدان هوایی جاغوری دقیقا به مانند گاو شیردهی شده که هر کسی آن را می دوشد و در این میان این مردم ماست که باید دروغ بشنوند و هر روز امید تازه ای به آنها داده شود. کار میدان جاغوری به قول مردم «سنگگ» شده و بعید است که به این زودی ها به بهره برداری برسد. هموارکاری تا هنوز به صورت درست انجام نشده و معلوم نیست که دیوار محافظتی آن کی به صورت اساسی آن درست می شود و تیم کنترل کننده و محافظت کننده آن کی تشکیل می شود. به نظر می رسد که امید چندانی در سال های پیش رو برای استفاده از این فرودگاه وجود ندارد

. روز چهارشنبه ۱۰ جوزا ۹۶ یک بار دیگر مراسم افتتاح در این مکان برگزار گردید و بازهم –مثل سالهای گذشته- مراسم قطع نوار کار پروژه ۵۰۰ متر میدان هوایی این ولسوالی با حضور داشت مسولین ادارات ملکی جاغوری افتتاح گردید. این بار شرکت بنام «بستار» ادامه کار این میدان را به عهده دارد . و قرار است خط رنوی این میدان که قبلا به طول ۸۵۰ متر ساخته شده بود و برای پرواز ها معیاری نبوده دوباره ۵۰۰ متر طول و ۶۴ متر عرض از سوی وزارت هوانوردی کشور به هزینه ۲۰ میلیون افغانی از بودجه همین وزارت منظور گردیده و قرار است تا ۶ ماه دیگر ساخته شود. این در حالیست که تعداد از دو روز به این سو در صفحات اجتماعی شروع کار مجدد این میدان را به نام خود ثبت می کنند و این کار را تلاش های شبانه روزی شان گفته است.  

با این حال امیدواریم که آنچه شایسته جاغوری و جاغوریان است اتفاق بیفتد.

نکته: ابن مطلب بنا به مشکل انترنت از نشر به موقع، باز مانده بود.

مومن زاده – ۱۰ جوزا ۹۶ – جاغوری

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱ copy

جاده سنگشانده – چوب و بدره زار به اسم شهید مرتضی رضایی نامگذاری شد.

به مناسبت چهلومین روز شهدات شهید مرتضی رضایی جاده ۵ کیلومتری سنگشانده الی منطقه چوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *