خانه / جاغوري / بیماری ناشناخته ده ها دختر دانش‌آموز جاغوری را روانه شفاخانه کرد.

بیماری ناشناخته ده ها دختر دانش‌آموز جاغوری را روانه شفاخانه کرد.

۱

مسمومیت های پی‌هم شاگردان مکاتب ولسوالی جاغوری، یکی از امن ترین ولسوالی غزنی/ افغانستان، مردم این ولسوالی را نگران کرده است. از چند روز به این طرف تعدادی از شاگردان مکاتب جاغوری به بیماری ناشناخته‌ای متبلا شده اند که تا اکنون از طرف داکتران و مراکز صحی به صورت اساسی تشخیص داده نشده است .

والدین شاگردان در گفتگوی به رادیو پیام جوان، حالت فرزندان شان را شبیه به مسمومیت می خوانند اما داکتران و مراکز صحی جاغوری مساله مسمومیت این شاگردان را رد کرده و می گویند که از نظر آنها تا حالا علایم مسمومیت در شاگردان دیده نشده و این مساله قابل تایید نیست. ظهر امروز حدود ۳۴ دانش آموز لیسه دخترانه شاهیار سلطان المیتو به علت بیماری به صورت دسته جمعی به مراکز درمانی و شفاخانه های مرکز جاغوری منتقل و بستری شدند.

۲

تعداد دیگری از این دانش آموزان در کلینیک المیتو زیر درمان قرار دارند. که اطفال سنین پاین نیز در میان آنها دیده می شود. والدین این دانش آموزان و مردم محل می گویند که علایم و مشکلات ناشی از این بیماری طوری است که، اول سر دردی برای شاگردان پیدا می شود و به دنبال آن، دست و پای فرد بیمار فلج می شوند. بعد ازآن به علت درد شدید شکم، بیماران گریه و بی تابی می کنند. در ادامه و پس از چندی بیماران بیهوش شده و دست پای شان سفت می شود، این حالت برای چندی ادامه یافته و بعدا شخص بیمار دوباره به هوش آمده و بازهم همین مشکلات تکرار می شود.

۳

مقام‌های صحی جاغوری می‌گویند مواردی از این بیماری در گذشته نیز تجربه شده است و پیش از این نیز ابتلای دختران دانش‌آموز به این بیماری ناشناخته در ولسوالی مالستان و ولایت‌های کابل، بامیان و پروان گزارش شده است. در آخرین موارد از شیوع این بیماری، از ولایت بامیان گزارش شد که ده‌ها تن از دختران دانش‌آموز در ولسوالی پنجاب دچار چنین ناراحتی‌های شدید و سرگیجه شده بودند.

این در حالیست که دو روز پیش نیز به تعداد ۲۷ نفر از شاگردان لیسه دخترانه حیدر نیز به صورت گروهی دچار مشکلاتی از این قبیل شده و آنها را نیز در شفاخانه شهدا مرکز جاغوری انتقال داده شدند. خوشبختانه این شاگردان بعد از تطبیق سیروم و ادویه اولیه صحت یاب شده ومرخص گردیدند.

اما، و اینکه ۳۰ نفر همزمان دچار چنین مشکلات می شوند سوال برانگیز است که تا حالا کسی جواب قناعت بخش در این مورد ارائه نه کرده است.

رادیو پیام جوان – ۱۶ جوزا ۹۶

درپیوند به این رویداد آقای داکتر ابراهیم جاوید امر شفاخانه شهدا در مرکز جاغوری در صفحه فیسبوکش چنین نوشته است:

غرض رفع نگرانی شما:

مردم شریف جاغوری و سایر هموطنان عزیزسلام، ضمن آرزوی صحت مندی، قبولی طاعات و عبادات شما، غرض معلومات بیشتر به ارتباط قضیه لیسه نسوان حیدر جاغوری: حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر امروز مورخ ۱۴ جوزا، به تعداد ۲۷ تن از شاگردان اناث (بین سنین ۱۱ الی ۱۷ ساله) لیسه مذکور توسط اساتید و اقارب ایشان به شفاخانه شهدا جاغوری انتقال داده شدند که بعد از بررسی و معاینات توسط متخصصین و داکتران موظف این شفاخانه به تشخیص احتمالی استرس ( Anxiety Neurosis) ‌اهتمامات لازمه اتخاذ گردید و بعد از چهار ساعت مراقبت داخل بستر، همه با کسب صلاح و بهبودی کامل رخصت گردیدند.

به اساس معلومات که از مدیر، اساتید و یک تعداد شاگردان این لیسه بدست آمد تحلیل احتمالی اینکه: ابتداء‌ دو یا سه شاگرد در هنگام صف گرفتن قبل از درس، بنا بر دلایلی دچار ضعف (Syncope) ‌گردیده و این حالت استرس روحی و عصبی بقیه شاگردان را به شکل کتلوی سبب شده است.

با احترام و آرزوی صحت مندی شما

داکتر محمد ابراهیم جاوید

آمر شفاخانه شهدا جاغوری

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *