سرخط خبرها
خانه / جاغوري / بیماری ناشناخته ده ها دختر دانش‌آموز جاغوری را روانه شفاخانه کرد.

بیماری ناشناخته ده ها دختر دانش‌آموز جاغوری را روانه شفاخانه کرد.

۱

مسمومیت های پی‌هم شاگردان مکاتب ولسوالی جاغوری، یکی از امن ترین ولسوالی غزنی/ افغانستان، مردم این ولسوالی را نگران کرده است. از چند روز به این طرف تعدادی از شاگردان مکاتب جاغوری به بیماری ناشناخته‌ای متبلا شده اند که تا اکنون از طرف داکتران و مراکز صحی به صورت اساسی تشخیص داده نشده است .

والدین شاگردان در گفتگوی به رادیو پیام جوان، حالت فرزندان شان را شبیه به مسمومیت می خوانند اما داکتران و مراکز صحی جاغوری مساله مسمومیت این شاگردان را رد کرده و می گویند که از نظر آنها تا حالا علایم مسمومیت در شاگردان دیده نشده و این مساله قابل تایید نیست. ظهر امروز حدود ۳۴ دانش آموز لیسه دخترانه شاهیار سلطان المیتو به علت بیماری به صورت دسته جمعی به مراکز درمانی و شفاخانه های مرکز جاغوری منتقل و بستری شدند.

۲

تعداد دیگری از این دانش آموزان در کلینیک المیتو زیر درمان قرار دارند. که اطفال سنین پاین نیز در میان آنها دیده می شود. والدین این دانش آموزان و مردم محل می گویند که علایم و مشکلات ناشی از این بیماری طوری است که، اول سر دردی برای شاگردان پیدا می شود و به دنبال آن، دست و پای فرد بیمار فلج می شوند. بعد ازآن به علت درد شدید شکم، بیماران گریه و بی تابی می کنند. در ادامه و پس از چندی بیماران بیهوش شده و دست پای شان سفت می شود، این حالت برای چندی ادامه یافته و بعدا شخص بیمار دوباره به هوش آمده و بازهم همین مشکلات تکرار می شود.

۳

مقام‌های صحی جاغوری می‌گویند مواردی از این بیماری در گذشته نیز تجربه شده است و پیش از این نیز ابتلای دختران دانش‌آموز به این بیماری ناشناخته در ولسوالی مالستان و ولایت‌های کابل، بامیان و پروان گزارش شده است. در آخرین موارد از شیوع این بیماری، از ولایت بامیان گزارش شد که ده‌ها تن از دختران دانش‌آموز در ولسوالی پنجاب دچار چنین ناراحتی‌های شدید و سرگیجه شده بودند.

این در حالیست که دو روز پیش نیز به تعداد ۲۷ نفر از شاگردان لیسه دخترانه حیدر نیز به صورت گروهی دچار مشکلاتی از این قبیل شده و آنها را نیز در شفاخانه شهدا مرکز جاغوری انتقال داده شدند. خوشبختانه این شاگردان بعد از تطبیق سیروم و ادویه اولیه صحت یاب شده ومرخص گردیدند.

اما، و اینکه ۳۰ نفر همزمان دچار چنین مشکلات می شوند سوال برانگیز است که تا حالا کسی جواب قناعت بخش در این مورد ارائه نه کرده است.

رادیو پیام جوان – ۱۶ جوزا ۹۶

درپیوند به این رویداد آقای داکتر ابراهیم جاوید امر شفاخانه شهدا در مرکز جاغوری در صفحه فیسبوکش چنین نوشته است:

غرض رفع نگرانی شما:

مردم شریف جاغوری و سایر هموطنان عزیزسلام، ضمن آرزوی صحت مندی، قبولی طاعات و عبادات شما، غرض معلومات بیشتر به ارتباط قضیه لیسه نسوان حیدر جاغوری: حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر امروز مورخ ۱۴ جوزا، به تعداد ۲۷ تن از شاگردان اناث (بین سنین ۱۱ الی ۱۷ ساله) لیسه مذکور توسط اساتید و اقارب ایشان به شفاخانه شهدا جاغوری انتقال داده شدند که بعد از بررسی و معاینات توسط متخصصین و داکتران موظف این شفاخانه به تشخیص احتمالی استرس ( Anxiety Neurosis) ‌اهتمامات لازمه اتخاذ گردید و بعد از چهار ساعت مراقبت داخل بستر، همه با کسب صلاح و بهبودی کامل رخصت گردیدند.

به اساس معلومات که از مدیر، اساتید و یک تعداد شاگردان این لیسه بدست آمد تحلیل احتمالی اینکه: ابتداء‌ دو یا سه شاگرد در هنگام صف گرفتن قبل از درس، بنا بر دلایلی دچار ضعف (Syncope) ‌گردیده و این حالت استرس روحی و عصبی بقیه شاگردان را به شکل کتلوی سبب شده است.

با احترام و آرزوی صحت مندی شما

داکتر محمد ابراهیم جاوید

آمر شفاخانه شهدا جاغوری

درباره ی admin

همچنین ببینید

us-au

کاخ سفید، میزبان نخست وزیر استرالیا در این ماه خواهد بود

مالکولم ترنبال، نخست وزیر استرالیا در ماه جاری از کاخ سفید بازدید خواهد کرد. در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *