سرخط خبرها
خانه / جاغوري / مردانه ترین برنامه جاغوری با حضور کم رنگ و وحشتناک زنان و دختران .

مردانه ترین برنامه جاغوری با حضور کم رنگ و وحشتناک زنان و دختران .

 

hakimi jaghori day

روز جاغوری هم بعد از کش و قوس زیاد و سر و صدای زیاد در دنیای مجازی برگزار شد. از همان روزهای نخستین قرار نبود که این روز در تجربه برگزاری آن چندان موفق عمل کند. دلایل مشخص بود، اغلب برگزار کنندگان آن بیشتر اهل سر و صدا در فیس بوک بودند تا کار در دنیای واقعی و بیرون از دنیای مجازی. اغلب کسانی که برای این روز زحمت کشیدند و شب و روز تلاش کردند، نوجوانان و جوانانی بودند که به این مراسم هم به عنوان تفریح و چکر نگاه می کردند و هم زمینه ای برای دست و پا کردن نامی در میان صدها نام درج شده در شبکه های اجتماعی. باری، از همان اول می شد حدس زد که انجام این کار به هزینه های زیاد مالی و معنوی نیازمند است.

هزینه مالی برگزاری مراسم هم به اندازه ای بود که خیلی ها را از ادامه آن دلسرد کند. از سویی وضعیت بد امنیتی و رفت و آمد مشکل میان جاغوری و شهرهای دیگر کشور از جمله پایتخت بر مشکلات کار افزوده بود. مثلا بیشترین تبلیغ برای این روز در فیس بوک صورت گفت که با توجه به استفاده محدود از این شبکه در جاغوری، شاید اغلب مردم ما از روز جاغوری بی خبر ماندند. در حالی که اگر با نهاد های داخل جاغوری هماهنگی می شد و یا  مثلا چاپخانه ای در جاغوری می بود و مشکلات چاپ بنر و فلکس در جاغوری حل می شد، شاید می توانست با تبلیغات بیشتر، تعداد بیشتر مردم را به خود جلب کند. امروز بالاخره از روز جاغوری ذر حد یک برنامه کوچک بزرگداشت به عمل آمد. برای شروع خوب بود و البته می توانست با کمی تلاش بیشتر خوبتر هم شود.اما گفتگوی که با اشتراکنندگان داشتیم می گفتند سال های بعد اگر تحت نام روز جاغوری مراسم گرفته شود به آن اشتراک نه می کنند.

به چند نکته به صورت فهرست وار در این جا اشاره می شود:

الف) نقاط قوت: ۱- اجرای تیاتر با آنکه صدای آن شنیده نه می شد خوب بود. و غزلخوانی محلی جاغوری یکی از زیبا ترین بخش های مراسم را می توان همین برنامه دانست.

۲- نمایش کار های هنری عکاسی و نقاشی مردم ما در حاشیه این بزرگداشت هم کار نیکویی بود و البته اگر قبلا در این مورد فراخوان گسترده تری داده میشد، می توانست بر غنای آن افزود.

۳- انتخاب روز برگزاری مراسم و همزمان شدن آن با روز سوم عید سعید فطر برای کسانی به جاغوری برای تفریح و رخصتی آمده بودند عالی بود و البته معلوم نیست که آیا در سالهای آینده بازهم چنین خواهد بود یا خیر؟ هیچ جای تردید نیست که تعطیلات روز عید در اشتراک جوانان بیرون جاغوری بی تاثیر نبود. اما از داخل جاغوری تعداد محدود اشتراک کرده بودند .

jaghori day

چند نکته ای که به آن کمتر توجه شده بود:

۱- حضور زنان و دختران در این روز نمادین به طور بسیار وحشتناکی پایین بود. در یک کلام می شود گفت که مردانه ترین محفل عمومی تاریخ جاغوری همین مراسم بوده است. در هر مراسمی در جاغوری حضور زنان و دختران بسیار چمشگیر است،‌ اما به طور خواسته یا نا خواسته سهم بسیار کمی به زنان تعلق گرفته بود. چند نفر خانمی که دعوت شده بودند، در جایگاه بسیار نامناسب و در گوشه ای از سالن برایشان مکانی اختصاص داده شده بود. مجری زنی وجود نداشت. از آنجا که بزرگداشت از روز جاغوری خودش نمادین است، خیلی خوب بود که به نقش زنان ولو به صورت نمادین در این مراسم توجه جدی می شد که متاسفانه از سوی برنامه ریزان به آن به شدت بی توجهی شده بود.

 2- خود برگزاری روز جاغوری در مکان خاص و در سالن خاص، بدسلیقگی محض است. برگزاری نمادین روزها نباید در فضای سربسته و مکانی انجام شود که در آن نشود به نمایش سنت ها و آداب مردم پرداخت. مثلا به جای خواندن شعر و مفاله و …. خوب بود که گروههای اجتماعی و اصناف و بازاریان با رژه رفتن در بازار و یا مکان باز دیگر به نمایش فرهنگ مردم ما می پرداختند. مثلا ده نفر دهقان با بیل و یا وسایل دیگر با یک لباس و فرم به طور منظم فرهنگ خود را نشان می دادند، همینطور شاگردان مکاتب و بازاریان و دیگر اصناف با ایجاد کارناوال ها بر هیجان مراسم بیشتر می افزود. به این طریق می شد که لباس ها رسم و رواج های دیگر را هم به نمایش گذاشت. مثلا عروسی، مراسم حشر عمومی، گندم درو کردن و …..

۳- همزمانی این روز با فینال جام والیبال و فوتسال رمضانی انگوری یکی از بدترین اتفاقاتی بود که افتاد. بدون شک عده‌ی زیادی از جوانان رفتن به فینال مسابقات را به این مراسم ترجیح دادند و حتی ترک پیش از موعد مراسم توسط بزرگان جاغوری هم به همین موضوع مربوط می شد. با تمام خوبی ها و کاستی ها، نخستین برنامه روز جاغوری کلید خورد. اما نه خوب.

دست اندرکاران این برنامه در صورتی که خواهان ادامه این جشن ها باشند، باید دست از خود خواهی و.. بردارد و با نهاد ها و مردم جاغوری هماهنگ از این جشن ها تجلیل گردد. پوشیدن کت شلوار و سر و صدا در دنیای مجازی درد را دوا نه می کند باید برگزار کنندگان از کاستی ها و نقاط قوت این روز درس بگیرند و خواهان اصلاح این کاستی ها و خود خواهی ها باشند؛ در غیر آن، همان گونه که دیده شد این برنامه در آینده هم هیجانی در میان مردم بر نمی انگیزد و در نهایت این روز هم مثل روز پیروزی مجاهدین و …کم کم به فراموشی سپرده خواهد شد.

مومن زاده – ۷ سرطان۹۶ – جاغوری

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *