سرخط خبرها
خانه / جاغوري / دیدار مهمانان و همکاران خارجی موسسه شهدا از جاغوری

دیدار مهمانان و همکاران خارجی موسسه شهدا از جاغوری

۳ copy

روز گذشته آشیانه سمر در ولسوالی جاغوری پذیرای – آقای مایکل کانز(Michael Kunz) وهیات همراهش از موسسه (HCS) کشور سویزرلند (سویس) – تطبیق کننده پروژه های عام المنفعه و همکار ارشد موسسه شهدا- همراه با آقای عبدالروف نوید مشاورارشد موسسه شهدا و پرسونل این موسسه و جمع از مسوولین آشیانه بامیان بود که برای بازدید از آشیانه های سمر جاغوری و دفتر ساحوی موسسه شهدا در جاغوری به این ولسوالی آمده بودند.

این بازدید برای مردم ما و خصوصا موسسه محترم شهدا مهم تلقی میشود و می توان این پیام را دریافت کرد که موسسات خیریه همکار با موسسه خوشنام شهدا، در سخت ترین شرایط موسسه و کارهای عام المنفعه‌ی انرا فراموش نمی کند.

مراسم دیروز با تلاوت قران مجید ، آغاز شد وبا اجرای سرود، ترانه و نمایش تیاتر توسط دختران آشیانه جاغوری و سخنرانی ها ادامه یافت.

آقای کانز به نمایندگی از هیئت موسسه (HCS)، آقای اسدالله جاوید، آقای ابراهیم جاوید مسؤول دفتر ساحوی شهدا در جاغوری،  آقای عبدالروف نوید مشاور ارشد موسسه شهدا که خود را پدر و داکتر سیما سمر را مادر اطفال اشیانه های سمر در جاغوری و بامیان می خواند، از سخنرانان مراسم دیروز بودند.

۱۵ copy

آقای مایکل کانز هدف سفرش را بازدید از آشیانه های سمر در جاغوری عنوان کرد و همچنان از خانم یاد کرد که حدود ۵۰ سال پیش، خانم سویسی بنام ویرنی-که به خانم فیرنی نیز مشهور است- وارد ولایت بامیان افغانستان گردید بود و مشکلات مردم بامیان و هزارستان را که با بد ترین وضعیت زندگی قرار داشتند به چشم سر مشاهده کرد و از آن پس دست به همکارهای بشر دوستانه در افغانستان زده است.

خانم ویرنی ۳۲ سال قبل بود که با داکتر سیما سمر آشنا شد و از آن به بعد همکاری خود را از طریق موسسه (HCS) با موسسه شهدا رسما آغاز نمود. حالا خانم ویرنی زن کهن سال و موسفید است که در مراسم دیروز گفته شد که وی  به ۹۰ سالگی رسیده است. و ایشان به همین خاطر این بار به افغانستان و مخصوصا در جاغوری و بامیان آمده نتوانستند.

۲۱ copy

محفل دیروز در آشیانه سمر جاغوری که مملو از صفا و صمیمیت بود و در چهره های هریکی از این اطفال ها شادابی دیده می شد با اجرا برنامه بسیار زیبا که در واقع نمایش از استعداد و توانمندی شان بودند از مهمانان خود خوبی پذیرایی کردند.

اطفال آشیانه های جاغوری در اخیر با اهدای تحایف (لباس های خمکی) کولاه هزارگی و میوه خشک از مهمانان داخلی و خارجی احساسات نیک شان را نشان دادند .

۴ copy

موسسه شهدا یا «شهدا ارگنایزیشن» در سال ۱۹۸۹ میلادی توسط داکتر سیما سمر پایه گزاری شد . از آن سال تا اکنو ن این موسسه توانسته است که در بخش های مختلف نیازمندی های زندگی مردم افغانستان به شمول ایجاد اشتغال برای بانوان، شفاخانه، مکتب، کلینک، آشیانه و همکاری های دیگر نیز با مردم داشته و از جمله موسساتی است که بیشترین فعالیت های مفید خیریه را در سطح کشور برای مردم افغانستان انجام داده است.

اغلب نسل جدید با سوادهای مردم ما و خصوصا دختران مناطق هزاره جات، با فعالیت های موسسه شهدا اشنا اند و به نوعی خودشان در مراکزی که این موسسه ایجاد کرده اند، آموزش دیده اند.

موسسه شهدا نزدیک به ۱۵۰ باب مکتب در افغانستان دارد که نزدیک به ۵۰ باب آن را خانم ویرنی از طریق موسسه (HCS) کشور سویزرلیند با همکاری موسسه شهدا ساخته است. در کنار آن دو مکان نگهداری کودکان بی سرپرست (که به «آشیانه» معروف است) نیز از سوی همین موسسه سویسی در جاغوری ساخته شد است. هم اکنون در این مراکز بیش از صد کودک و نوجوان بی سرپرست شامل دختر و پسر نگهداری می شوند که هزینه تغذیه و تحصیل این کودکان از سوی این موسسات پرداخت میگردد.

فعالیت های موسسه شهدا با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده است. این موسسه ناملایمات زیادی را دردوران فعالیتش از سوی گروههای جهادی گوناگون و اخندهای متعصب دید و بدترین توهین ها و تهمت ها را به جان خرید اما استوار در راستای پیشبرد اهداف خویش ایستاد و اینک ثمره آن را می بیند. موسسه شهدا و بنیانگزار آن خانم سیما سمر از محبوبیت خاصی بین مردم برخوردار بوده و مردم ما به مسوولین آن به دیده قدر می نگرند. بزرگترین افتخار این موسسه ساخت و اعمار مکاتب زیاد شفاخانه و کلینک در افغانستان و خصوصا هزاره جات است که بدون شک یکی از بزرگترین موسسات مکتب ساز و شفاخانه ساز در افغانستان به شمار می رود.

رادیو پیام جوان – ۲۰ سرطان 1396

۲۰ copy ۱۹ copy ۱۸ copy ۱۷ copy ۱۶ copy ۱۴ copy ۱۳ copy ۱۲ copy ۱۰ copy ۹ copy ۳ copy ۴ copy ۵ copy ۶ copy ۸ copy ۲ copy ۱ copy ۱۱ copy

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱ copy

جاده سنگشانده – چوب و بدره زار به اسم شهید مرتضی رضایی نامگذاری شد.

به مناسبت چهلومین روز شهدات شهید مرتضی رضایی جاده ۵ کیلومتری سنگشانده الی منطقه چوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *