سرخط خبرها
خانه / جاغوري / سفر محقق به جاغوری!

سفر محقق به جاغوری!

 

palawan

محقق قرار است به زودی به جاغوری بیاید. بهانه‌ی اصلی این سفر ظاهرا بازگشایی دفتر ایشان در جاغوری است، اما به طور واضحی معلوم است که او با توجه به حوادث سیاسی اخیر در سطح کشور در و تشکیل ایتلاف های جدید در صدد ترمیم وجه‌ی خود میان مردم است. چندی قبل مشاور اقتصادی او به اسم جوادی مرادی به جاغوری آمد. آن زمان او نیز هدفش را بازدید و مشوره با مردم جاغوری اعلام کرده بود اما حالا معلوم شده است که او برای زمینه سازی سفر آینده محقق به منطقه آمده بوده و دیگر مسایل بهانه ای بیش نبوده است. چنانچه می شد از همان زمان حدس زد که آقای جوادی کاری غیر از اهداف اعلام شده اش دارد زیرا در جریان صحبت های او بیشتر از کسانی دعوت شده بود سر و سری با شیخ داشتند و استقبال از سوی کسانی شد که از قبل همسو با تیم محقق در جاغوری بودند.

اما امسال آمدن محقق با سفرهای پیشین او به جاغوری فرق بسیاری دارد. به نظر می رسد که این بار مردم مثل سالهای گذشته به او روی خوش نشان نخواهند داد. اگر چند تا هنوز هم ایشان می تواند روی طرفداران خود در جاغوری حساب باز کند. حلقات خاصی در جاغوری و خصوصا در میان کهنه نظامیان و قوماندان های سابق تا هنوز از او حمایت می کنند. برخی از اربابان و همچنین حلقات دیگری از مردم از حامیان او به شمار می روند. اما چیزی که مسلم است، این نکته است که محقق در میان جوانان و اکثر مردم جاغوری دیگر آن محبوبیت گذشته اش را ندارد و این دگردیسی معلول علت هایی است که کم و بیش بر همه معلوم است.

محقق در همین چندسال قبل از اقبال زیادی بین مردم جاغوری برخورد بود. در رای گیری انتخابات ریاست جمهوری اخیر تیم محقق با هفتاد هزار رای مردم بهترین و قوی ترین پیام پشتیبانی را از مردم جاغوری دریافت کرد. اما دیری نگذشت که یکی از بدترین رویدادهای تاریخ جدید مردم ما در دوران پسا طالبان روی داد، آدم ربایی های جدید با انگیزه‌های قومی و مذهبی در مسیر راه های مواصلاتی کشور. در جریان حوادث حزن انگیز آدم ربایی در مسیر راه قندهار کابل و کشته شدن زنان و کودکان جاغوری توسط ددمنشان داعش و جریان جنبش تبسم، محقق از مخالفان سرسخت این جنبش بود.او با بدترین القاب مردم معترض را مورد خطاب قرار داده و این قربانیان مظلوم را «گوشت قصابی» نامید.

آن زمان محقق یک تنه با تمام مردمش طرف شد و با سخنان تند و و توهین آمیزش مهمترین حامی اشرف غنی و دستگاه ارگ بود و تندترین واکنش را علیه جنبش تبسم اتخاذ کرد. محقق بدون تردید یکی از ناشیانه ترین واکنش های دوران سیاسی اش را اتخاذ کرد. حمله محقق بر جنبش تبسم اگر چند ضربه محکمی بر این جنبش زد اما آسیب هایی که از این قضیه نصیب خود خودش شد، به مراتب شدید تر بود. اعتراضات گسترده ای در شبکه های اجتماعی علیه محقق صورت گرفت و حتی تظاهرات کنندگان در چند مراسم بزرگ در کابل علیه او اعتراض کردند و برای نخستین بار بود که نیروهای نظامی کشور از او در مقابل مردمش حمایت کردند. آن روزها –بعد از شهادت تبسم و همراهانش- جامعه ی ما در التهاب زیادی بود و مردم جاغوری از چرخش محقق به شدت عصبانی بودند. قرار بود که او در جریان مراسم خاکسپاری تبسم و همرهانش در جاغوری باشد اما با توجه به سخنان خویش و واکنش تند و منفی مردم افغانستان، خصوصا مردم زخم خورده جاغوری جرات این کار را نیافت.

سفر آینده شیخ به جاغوری محک خوبی برای مردم ما و شخص محقق خواهد بود. به نظر می رسد که شکاف اجتماعی عمیقی بین مردم جاغوری در استتقبال و عدم استقبال از او وجود دارد. قشر جوان و اکثریت مردم بیشتر دانشجویان از او رویگردان اند. اما بدون تردید میان مردم سنتی ما او تا هنوز طرفداران دارد. سفر آینده محقق ریسک دارد اما نه آنقدر زیاد که او را مانند قضیه به خاک سپاری شهدای زابل از این سفر منصرف کند. محقق حتما این موضوع را سبک و سنگین کرده است. انتظار می رود که جو امنیتی سنگینی در این سفر محقق در جاغوری حکم فرما باشد. از آنجایی که بیشتر ارگان نظامی ولسوالی جاغوری از طرفداران او اند، آنها تلاش زیادی را برای خوب برگزار کردن این سفر خواهند کرد.

اما مخالفان سفر محقق به جاغوری احتمالا بیکار نخواهند نشست. تا هنوز طرح مشخصی برای تظاهرات یا راه اندازی کمپینی علیه او در منطقه روی دست گرفته نشده است یا اگر صورت گرفته تا هنوز علنی نشده است. بدون شک این سفر حاشیه هایی خواهد داشت اما معلوم نیست که این حاشیه چقدر جدی باشد و مخالفان محقق می توانند که این سفر را تحت الشعاع قرار بدهند یا نه. این سوالی است که روزهای بعد جواب آن معلوم خواهد شد.

نویسنده: ن. م. جاغوری

رادیو پیام جوان – ۲۶ سرطان ۹۶

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *