سرخط خبرها
خانه / بیوگرافی / زندگینامه محمد حمید طهماسی، نامزد وزیر و سرپرست وزارت ترانسپورت

زندگینامه محمد حمید طهماسی، نامزد وزیر و سرپرست وزارت ترانسپورت

Hamid tahmasi
محمد حمید طهماسی متولد سال ۱۳۵۸ ولایت غزنی برخلاف خیلی از مقامات قبلی و فعلی حکومت افغانستان سیاست را از پدر و خانواده به ارث نبرده است. حالا هم خلاف تصور خیلی ها علاقه ای به سیاست ورزی ندارد. از آنجاییکه پدر شان مرحوم حاجی مدیر جمعه خان طهماسی یکی از مدیران رده متوسط حکومت بود، طرز دید کار تخنیکی و حرفوی در وجود فرزندانش جلوه بیشتر یافت تا طرز کار سیاسی. بنابرین او که حالا در دهه سوم زندگی اش به سر میبرد هیچگاه عضویت کدام حزبی را دریافت نکرده است.

دود و خاکستر ناشی از جنگ های داخلی نه تنها که سبب رکود آموزش در خانواده نشد، بل انگیزه تعلیم و تربیه را به کمک پدر در میان تمام اعضای خانواده شدت بخشید. زندگی در محیط چند فرهنگی سبب شد تا در کنار فراگیری علم، توان تعامل خویش را با سایر ملیت های کشور تقویت کرده و خود را از همان آوان آماده کارهای بزرگ نماید. در میان هیاهوی جنگ های قومی و تنظیمی که خصیصه عمده آن ترغیب جوانان به جنگ بود، عده ای کمی از جوانان آن وقت توانستند مسیر متفاوت را انتخاب کنند. حمید طهماسی یکی از آنها بود. در میان عده ای اندکی دانش آموزان او هم توانست تعلیمات ابتدایی و ثانوی خویش را در زادگاهش به اتمام رسانده و خود را آماده تحصیل عالیتر نماید.

شمولیت در فاکولته حقوق دانشگاه کابل روزنه ای دیگری را برای ورود به فراگیری علوم حقوقی برایش باز کرد. با ورود به دانشگاه دوستان خوب از میان دانشگاهیان دوره اش انتخاب کرد که تا حال به عنوان بازوان توانا در امور محوله از مشورت های شان استفاده میبرد. بارها در جلسات متعدد از دانشگاهیان زمانش برای بهبود امور مشوره خواسته و مشوره های نیک شانرا عملی کرده است. در نشست های خصوصی بارها به همصنفی های این دوره و همکاران دوره های مختلف به عنوان سرمایه های واقعی و کلید موفقیت یاد کرده است. این نوع تعامل سبب شده است به شدت به نظرات نوگرا علاقمندی پیدا کرده و در تحیکم پایه های حکومتداری خوب از اندیشه جوانان استفاده نماید.

فراغت از دانشگاه در سال ۱۳۸۴ همزمان بود با شرایط و فضای جدید در کشور که فرصت های خدمتگزاری از آدرس های مختلف به شمول موسسات بین المللی برای جوانان کشور مساعد شد. محمد حمید طهماسی نیز در میان انبوهی از جوانان به حیث سارنوال در مربوطات اداره لوی سارنوالی کشور ایفای وظیفه کرد. کار در سارنوالی طهماسی را با نکات قوت و ضعف سیستم عدلی افغانستان آشنا ساخته و اساس مراحل نهایی ترقی را برایش پایه گزاری کرد.

علاقه شدید به آموزش و اعتلای سطح آگاهی یکی ویژگی های بارز محترم طهماسی بشمار میرود. برهمین مبنا او در کنار اجرای امور رسمی اداری به تدریس در پوهنتون های زیاد کشور مانند باختر، مشعل و یومف سویس مضامین حقوقی را تدریس نموده است.

او در میان سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ به عنوان آمر حقوق بشر در فترهیئت معاونت ملل متحد برای افغانستان “یونما” کار کرد. کار با این نهاد سبب آشنایی با الفبای تعامل با دوستان بین المللی و جغرافیای محصور شده مناطق مرکزی کشور گردید. بدون شک در مراحل بعدی زندگی حرفوی این دو موضوع بدون تاثیر نبوده است. زیرا شرایط کنونی کشور ایجاب میکند تا هم با فرهنگ و زبان دوستان بین المللی بلد بود و هم با ملایمات و ناملایمات مناطق مختلف کشور خود. از نظر عملی ایجاد توازن میان دانش داخل کشور و بیرون کشور از موضوعات کلیدی به شمار میرود و خوشبختانه جناب طهماسی در وظایف بعدی توانسته است این توازن را در نظر گیرد.

دانش حقوقی و بلدیت با حکومتداری مردمی محلی هردو نیازهای اساسی یک مقام تصمیم گیرنده است. ایفای وظیفه به عنوان مشاور حقوقی اداره مستقل ارگانهای محلی دقیقا به این دو نیاز پاسخ مثبت ارائه کرد. زیرا طهماسی با شرکت در جلسات متعدد پالیسی سازی محلی و مرور قوانین مربوط به ادارات محلی قدرت لابی گری برای طرح پالیسی های جوابده در وجودش را بیش از پیش نیرومندتر ساخت.

با توجه به نیاز روز و مساعد شدن فرصت های تحصیلی او بنابر علاقه فراوان به فراگیری دانش، در سال ۱۳۹۲ شامل دوره ای ماستری حقوق شد. بالاخره با ارائه پایان نامه اش تحت عنوان “سیاست جنایی تقنینی افغانستان و ایران در مورد تخلفات اطفال” برنامه ماستری اش را به پایه اکمال رساند.

او آرام ننشسته و با استفاده از فرصت به تحقیقاتی نیز پرداخت است. چنانچه از وی دو اثر تحقیقی تحت عناوین “حقوق اطفال از دیدگاه قوانین ملی و اسناد بین المللی و بررسی تخلفات اطفال در قوانین افغانستان و ایران و اسناد بین المللی را به رشته تحریر درآورده است.

موصوف همچنان چندین مقاله حقوقی را به رشته تحریر درآورده که در نشریه های داخلی اقبال چاپ یافته است.

کار به عنوان رئیس تفتیش و بررسی ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری دنیای وسیعی از معلومات را در مورد کلیه وزارت خانه ها و ادارات مستقل دولتی به دسترس طهماسی قرار داد و او را به یک فرد کاملا آگاه از وضعیت دستگاه دولتی مبدل کرد. در جریان کارش با این اداره دستآوردهای عمده داشت و توانست خود را به عنوان یک شخصیت جدی تامین شفافیت در عرضه خدمات عامه برازنده سازد. او در جریان کارش با این اداره صدها دوسیه را مورد بررسی قرار داده و خلاهای زیادی را برملا ساخت و بدون شک تاثیر به سزایی برای ترویج فرهنگ شفافیت در حکومتداری به جا گذاشت. و این ستون دیگری شد برای محول سازی وظایف بزرگتر.

در ماه عقرب سال ۱۳۹۵ طی حکم شماره (۲۷۶۸) به عنوان معین تامیناتی وزارت امور داخله معرفی شد. در این سمت خیلی به سرعت به عنوان یکی از رهبران جوان و پرانرژی شهره شد. با توجه به آغاز روند ملکی سازی در این وزارت از او به مثابه الگوی خوب ملکی سازی یاد شد. او طی مدت کوتاه توانست روابط این معینیت را با همکاران جهانی برجسته ساخته و ده ها مسئله مشکل ساز را به راحتی دوستان بین المللی در میان گذاشته و حل نماید. سطح فساد را در وزارت به طور چشمگیر کاهش داد و رهبری عاری از فساد را در بخش تامیناتی این وزارت مورد آزمایش قرارد داد. شاید بی مورد نباشد که گفته شود برای اولین بار تعینات منصوبین مربوطات این معینیت بدون هیچگونه اعمال فساد انگیز آغاز شد و سیر رو به سعود فساد در قراردادها و پرداخت به طور سریع به نزولی گرایید. اما بارها در نشست ها و گزارش هایش یاد آور شده است که این پروسه صرفا آغاز شده است و به هیچ عنوان بسنده نیست. به گونه مثال ده ها قرارداد اعاشوی به ارزش حدود ۵۰ میلیون دالر که مربوط سالهای گذشته میشد تا حد ممکن به گونه شفاف ارزیابی مجدد شده و سرمایه گزاران محترم توانستند به حق شان برسند. تشکیل عریض و طویل و سیستم خان سالاری در وزارت امور داخله در اثر ارزیابی های تخنیکی به عنوان حربه دیوان سالاری غیر ضروری شناسایی و جهت اصلاح آن اقدامات مقتضی انجام یافت. به طور مثال بررسی های انجام شده برملا ساخت که از میان ۱۱۷ تن تشکیل موجود ریاست تدارکات تنها نصف آن برای پیشبرد امور نیاز بوده و بقیه بصورت غیر ضروری معاش توظیف شده اند. گزارش اخیر اداره عالی مبارزه با فساد نشان میدهد که این وزارت در مبارزه با فساد پیشرفتهای خوبی داشته است. این دستآورد نتیجه اقدامات یاد شده به شمار میرود.

در بخش مدیریت امور لوژستیک قوای پولیس ملی کشور، راه اندازی سیستم مدیریت عینیات بصورت الکترونیک مثابه سیستم مرکزی شروع به کار کرده است و راه اندازی سیستم مدیریت وسایط که منجر به مدیریت موثر وسایط و روغنیات خواهد شد به عنوان یک ابتکار عمل موثر شناسایی و نظر مثبت حمایت کنندگان مالی را دریافت کرده است. ده ها مورد دیگر را میتوان در لیست ابتکارات جدید شامل ساخت که نمیتوان به هریکی در این نوشته کوتاه پرداخت.

با توجه به تجارب وسیع و دانش لازم محمد حمید طهماسی، میتوان او را یک کاندید مناسب برای احراز پُست وزارت ترانسپورت دانست. گزارش های منتشر شده در رسانه های داخلی نشان میدهد که وزارت ترانسپورت از نبود رهبری مناسب، پراکندگی سازمانی و فساد گسترده رنج میبرد. انطباق تجارب آقای طهماسی با شرایط این وزارت مبین آنست که گزینش وی دقیقا مرهمی است برای ترمیم این سه رنج و درد قابل درمان.

رادیو پیام جوان – ۱۰ اسد ۹۶ 

درباره ی admin

همچنین ببینید

ahad farzam

نگاهی به زندگی عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در کابل

برای تهیه قصه زندگی عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کمسیون مستقل حقوق بشر در کابل، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *