سرخط خبرها
خانه / مقالات / سادات یا اعراب

سادات یا اعراب

 

۲۰۶۶۴۰۴۰_۱۸۲۹۵۶۸۴۹۰۴۰۲۹۹۲_۴۳۳۱۸۰۶۹۹۷۶۵۹۷۲۵۲۷۷_n

در مورد اظهار وجود سادات افغانستان اعم از شیعه و سنی به عنوان یک قوم این کشور، در روز های اخیر تبصره ها و خبرسازی های زیاد شد. این حرکت بنفسه ، یک کار نکو است که هر گروه قومی و نژادی بی تواند هویت اصلی خود را باز یابد. اما در این زمینه دو نکته قابل توجه است:

یک) در سالهای گذشته هزاره ها برای احیاء هویت خود و اینکه این قوم دیگر به عنوان یک مجموعه جدابافته از بدنه اجتماعی افغانستان نباشد، حرکت های جدی را راه انداختند. هدف از این حرکت، محرومیت زدایی و همبستگی این گروه اجتماعی بود که به دلایل مختلف مورد بی مهری دولت های افغانستان قرار گرفته بود. شهید مزاری پیشگام و پیش آهنگ این حرکت بود و خوشبختانه این حرکت، علیرغم افت و خیز ها امروز نتیجه داده است. اما سخن در این جا است که اکثر سادات که امروز پرچم قوم گرایی سادات را بلند کرده اند، در آن زمان حرکت شهید مزاری را تا مرز حذف فیزیکی تهدید کردند. میگفتند که قوم گرایی کفر است و اصل این است که ما خانواده تشیع محور مذهب شیعه جمع شویم. این شعار مذهبی هزاران هزاره مذهبی را بخود جلب و جذب کرد و بر محور افراد مذهبی که اکثراً سادات آنرا رهبری می کردند، گرد آورد. از آن زمان عبور کردیم و حالا خوب شد که منطق کسانیکه شهید مزاری را متهم به قوم گرایی می کرد، دچار گسست و شکست شد.

کار نکو است که هر گروه قومی در افغانستان هویت و پیوند تاریخی خود را احیا و با لمبر پلیت اصلی خود زندگی کند.

دو) سادات در مجموع و همچنان سادات افغانستان نژادا به ایمه شیعه اصل و نسب شان می رسند. هر سید در افغانستان شجره نامه دارد که از فرزندان و نوه های امامان شیعه هستند. بنابراین، بهتر است که سادات افغانستان به هویت اصلی و تاریخی خود یاد شوند یعنی #عرب و یا #اعراب افغانستان. زیرا کلمه سید در زبان عربی به معنای آقا است و این واژه بازگو کننده هویت واقعی نوه های زین العابدین را ندارند.

حالا که این گروه اجتماعی هموطن، آهنگ هویت یابی تاریخی خود را بلند کردند، بهتر است که اشتباه تاریخی نکنند و یک باره تیر را به هدف بزنند.

در مورد هویت تاریخی تمام اقوام در افغانستان اما و اگر های زیاد است اما هویت تاریخی سادات روشن و واضح است که ریشه عربی دارند، لذا جاه دارد که این گروه اجتماعی تحت عنوان عرب یاد شوند و واژه سادات را که یک کلمه انتزاعی است، دور بی اندازند.

نویسنده: عزیز جعفری

۲۳ اسد ۹۶ – رادیو پیام جوان

درباره ی admin

همچنین ببینید

الرئیس الافغانی حامد کرزای

کرزی، خدا را به چالش کشاند

نویسنده: حفظ خرم  وقتی کهنه کارترین رهبر سیاسی با تجربه چهل سال سیاست و چهارده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *