سرخط خبرها
خانه / جاغوري / رئیس معارف غزنی: با کسانیکه مکاتب جاغوری را بخاطر سمینار روحانیون در روز رسمی تعطیل کردند برخورد قانونی می شود.

رئیس معارف غزنی: با کسانیکه مکاتب جاغوری را بخاطر سمینار روحانیون در روز رسمی تعطیل کردند برخورد قانونی می شود.

 

۶ copy

قبل از ظهر امروز ( سه شنبه ۳۱ اسد ۹۶ ) جلسه‌‌ای تحت نام «سمینارعلمی- نیازمندی های جامعه دینی معاصر» از سوی «مجمع فرهنگی علما و طلاب جاغوری» در مسجد جامع سنگماشه مرکز جاغوری برگزار گردید زمزمه ها بین اشتراک کننده ها حاکی از آن بود که گویی اشتراک شاگردان بخاطر پررنگی در این برنامه، دو لیسه پرنفوس مرکز جاغوری ( لیسه نسوان شهدا مرکز – لیسه سلطانی مرکز) تعطیل شده است.

محمد عابد عابد رئیس معارف غزنی طی مصاحبه تلفونی به رادیو پیام جوان، از تعطیلات این مکاتب ابراز بیخبری می کند اما می گوید، هیاتی را برای بررسی اینکه چرا مکاتب در روز رسمی تعطیل شده توظیف می کند و اگر این اتفاق افتاده باشد، با آمرین مکاتب و کسانی‌که در این قضیه دخیل هستند برخورد قانونی صورت می گیرد. !

در همین حال مجیب مهرداد نیز طی مصاحبه تلفونی به رادیو پیام جوان می گوید، وزارت معارف افغانستان روز های را رخصتی را مشخص ساخته و آن را در تقویم درج کرده است. بیرون از تعطیلات رسمی دولتی هیچ کسی حق ندارد مکاتب را تعطیل کنند و اگر کسی سر خودانه و در روز های رسمی مکاتب را تعطیل می کنند تخلف کرده و این کار شان خلاف قوانین معارف افغانستان است. آقای مهرداد افزود: این مساله را بررسی می کنند و با متخلفین برخود قانونی صورت می گیرد.

با این حال محمد یوسف نایبی مدیر معارف جاغوری- که فعلا در سنگماشه حضور ندارد- طی مصاحبه تلفونی با رادیو پیام جوان می گوید، کارت دعوت از طرف جمع علما به مدیریت معارف نیز رسیده و همچنان برای تمام مکاتب جاغوری نیز کارت دعوت ارسال شده است. اما مدیریت معارف جاغوری مکاتب را نه تشویق کرده و نه هم منع کرده است. نایبی افزود: هر مکتب که بخاطر سمینار امروز تعطیل شده، خودسرانه توسط خود مسؤولین مکاتب این کار انجام شده و آنها در این زمینه پاسخگو خواهند بود.

مدیر معارف جاغوری با گویش ( لهجه) محلی می گوید: در جاغوری ( کس د دان کس تر نیست) یعنی هیچ کسی حرف کسی دیگر را قبول ندارد و هر کس هر چه که می خواهند انجام داده می تواند. !

همچنان شاگردان این دو مکتب طی گفتگوی به رادیو پیام جوان می گوید، اول صبح سر صف ( لین) صبحگاهی از طرف اداره مکتب به ما گفته شد که امروز مکتب تعطیل است و همه باهم به مسجد جامع بازار سنگماشه در سمینار علمی اشتراک می کنیم. این شاگردان می گوید، برای ما گفته شد که اگر کسی در مسجد نرود و بخانه های خود بروند ضمن اینکه غیر حاضر می شوند فردا در مکتب جزا نیز داده می شود.!

در برنامه امروز آمرین دیگر مکاتب جاغوری همراه با اساتید و نماینده های از شاگردان شان نیز حضور داشتند. محمد دولتشاهی یکتن از شاگردان مکاتب ناوه جاغوری به رادیو پیام جوان می گوید، زمانیکه ما از مکتب به طرف سنگماشه حرکت کردیم شاگردان در مکتب حضور داشتند اما حالا (۱۰:۳۰ قبل از ظهر) یک تن از هم صنفانم به من تماس گرفته که مکتب را بخاطر نبود آموزگاران( استادان) رخصت کرده است.

سیمناری که اصلا «علمی» نبود!

سمینار علمی تحت عنوان «نهاد روحانیت در افغانستان و نیازمندی های دینی معاصر» در سنگماشه برگزار گردید. این سمینار نمونه واضحی از ابتذال کارهای فرهنگی در جاغوری به شمار می رود.

سمینارهای علمی از این دست در جاغوری به سالهای اخر دهه هشتاد برمیگردد. در آن سالها نخستین سمینار تحت عنوان «دین و دینداری در عصر جدید» به همت کانون فرهنگی قلم، ‌ برگزار شد. در آن سالها از این سمینار ها استقبال خوبی به عمل آمد و با استقبال عموم مردم و دانشجویان مواجه شد. اگر چند در همان سالها هم معلوم بود که فضای این سمینارها برای طرح نظریات ازاد اصلا مناسب نیست و احتمال تکفیر سوال کننده ها می رفت.

۵ copy

امسال سمینار امروز به طور آشکاری دهن کجی به «علم» و خود واژه «سمینار» است. حداقل این واژه ها کاربرد اصطلاحی خاص خود را دارند و هر جلسه روضه خوانی و سخنرانی آخوند ها را «سمینار علمی» نامیدن در حقیقت چیزی نیست جز به ابتذال کشیدن این اصطلاحات و بی اعتبار کردن خود نهاد روحانیت. حداقل نهاد محترم روحانیت می توانست با تاخیر و تقدم روز برگزاری این نشست به اصطلاح علمی شان از بار ایدیولوژیک جلسه شان می کاستند و محیط را برای پرس و جو از این نهاد توسط دگر اندیشان بیشتر مهیا می ساختند. در جلسه ای که همه احساساتی اند چه کسی می تواند از عقل سخن گوید و چه کسی می تواند از متهم شدن خود توسط حاضرین عزادار جلوگیری کند؟

۴ copy

در دعوت نامه‌ای که از سوی مجمع طلاب جاغوری و به نمایندگی از آن جناب اقای آصف حکمت پخش شده است، به «قدسی بودن نهاد روحانیت» پرداخته شده و وعده داده شده است که سمینار علمی ای در مورد این نهاد برگزار خواهد شد. از عجایب کار این علما اینکه حتی آیه ای که به آن به روحانیت برتری داده شده و در این برگه دعوت نامه نوشته شده است، غلط املایی دارد. در برگه از روحانیت به عنوان نهاد مسوول تعلیم و تربیت، عدالت خواه، اصلاح گر! و نظارت کننده اجتماعی نام برده شده است. در این برگه نوشته شده که «نهاد مقدس روحانیت» باید آسیب شناسی شود و از محتوا و لحن این دعوت نامه مشخص است که بزرگواران عطش زیادی بر تیشه بر ریشه زدن این «نهاد مقدس» دارند.

۹ copy

برنامه که امروز تحت نام « سمینار علمی » راه اندازی شده بود قبل از اینکه سمینار علمی باشد یک برنامه سخنرانی و جلسه کاملا سوگواری بود!

برنامه با تلاوت چند از کلام الله مجید آغاز شد و با برنامه های سوگواری ( نوحه خوانی، سینه زنی، روضه خوانی) و سخنرانی های آتشین ادامه یافت.

۲ copy

آصف حکمت، کسیکه از آن به عنوان دبیر مجمع یاد شد، با لحن آتشین گفت: کسانیکه در صدد حذف علما و روحانیون هستند این آرمان را بگور ببرند! اما این که چه کسانی ارزوی حذف علما را دارند و چه کسانی و در کجا چنین تمایلی از خود نشان‌داده است، چیزی نگفت. اقای اصف حکمت دبیر یا رئیس مجمع طلاب جاغوری مقیم قم نمونه عینی و کامل «آخوند همیشه در صحنه» است زیرا او هم در صف اول اعتراضات مدنی جنبش روشنایی قرار داشت و هم در صف اول میهمانان ارگ! او هم اخوند دارای عمامه است و هم پیشوند دکتر را یدک می کشد و در حقیقت نه خود را از ثواب محروم می کند نه از خرما…

۳ copy

 

این سمینار علمی بیشتر به تجلیل از روحانیت پرداخت و با دادن القاب طویل و عریض به خودشان از آخوندهای درگذشته هم به نکویی یاد کردند. در این جلسه هیچگاه به نقش مخرب و ویرانگر علما در تخریب مکاتب دولتی و سوء استفاده از احساسات مردم در اوایل انقلاب اشاره ای نشد. همچنین به نقش علما در تکفیر و جنگ افروزی بین احزاب جهادی در دوران گذشته جاغوری هم اشاره ای نرفت و چنین بود که این سمینار علمی با دعای خیر و توفیق بیشتر برای علمای جاغوری به پایان رسید.

مومن زاده -۳۱ اسد ۹۶ – جاغوری 

۷ copy ۸ copy ۱ copy

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *