سرخط خبرها
خانه / جاغوري / با عملکرد خلاف قانون و خشونت مخالف هستیم.

با عملکرد خلاف قانون و خشونت مخالف هستیم.

۳ copy

با  کمال تاسف و با اقدامی بزدلانه ضد فرهنگی، تابلوی «سرک حضرت ایت الله محمد علی مدرس خاربید(افغانی) (ره)» توسط افراد خودسر ناشناس رنگ پاشی شد. تابلوی فوق الذکر بدون هیچ گونه آرم شهرداری جاغوری از سوی برخی از آخند های جوان به نام شیخ محمدعلی مدرس متولد منطقه خربید جاغوری و متوفای (۱۳۶۵) یکی از علمای مشهور و طراز اول جاغوری در آغاز جاده عمومی جاغوری- مالستان نصب شده بود و در همان آغاز کار این عملکرد طلاب با مخالفت هایی از سوی جوانان و افرادی غیر از روحانیون مواجه شد.

از اول معلوم بود که نیت نصب این تابلو بیشتر شیرین کاری و تبلیغات است تا کار جدی و قابل اعتنا در راستای شناساندن علمای منطقه به مردم ما؛ زیرا از همان ظاهر تابلو معلوم بود که در ساخت و نامگذاری آن ناشی گری زیادی اتفاق افتاده است. جدا از اشکالات املایی آن، قسمتی از اسم که باید بزرگ نوشته می شد، کوچک و قسمت غیر مهم آن به صورت درشت و یا به اصطلاح «بولد» نوشته شده بود. اصلا سر و ته همین جاده تحت همین نام هم نامعلوم بود.

انتقادهایی از عملکرد یک جانبه و فراقانونی این آخند های جوان در همین صفحه هم به نشر رسید و در دو نوشته قبلی سایت در این مورد تذکر رفت که اولا اگر قرار است جاده ای به اسم شخصی نامگذاری شود بهتراست که به نام کسانی باشد که مورد اقبال عموم بوده و عملکرد آن ها نتیجه ملموس برای مردم ما و تاثیر مستقیمی بر پیشرفت مردم منطقه داشته باشد. از سوی دیگر اگر قرار است این نام گذاری ها به نام هر کسی شود، حداقل روند قانونی آن طی شود. این تابلوها بعد از طی مراحل قانونی و از آدرس شهرداری منطقه نامگذاری شود نه از سوی نهاد خاصی. تذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر این بزرگواران واقعا به فکر زنده کردن نام دانشمند دلخواه شان بودند، می توانستند که کتابخانه مرکز سنگماشه را به نام ان آیت الله کنند و یا مسجد و شفاخانه ای که مربوط به خودشان بود؛ نه اینکه بیایند جاده ای عمومی را چنین بی پروا و بی توجه و بدون مشورت با نهادهای فرهنگی و دولتی جاغوری به نام این و آن کنند و به اصطلاح از کیسه خلیفه ببخشند.

این آخند های جوان عملا نهادهای فرهنگی دیگر در جاغوری را «هیچ» حساب می کنند و همانطور که یونیفرم جداگانه ای دارند، خود را برتر هم می پندارند. باید توجه داشت که در عصر حاضر بین جوانان اصطلاحات عجیب و بی ارزشی چون «سلسله جلیله فلان» و یا «نهاد قدسی بهمان» -که توسط افراد یک جامعه ایجاد شده اند- جایگاهی ندارد و نباید هم داشته باشد. اصل باید بر مساوات در اجتماع باشد و مردم هر نهاد و دانشمندی را به یک اندازه احترام دارند حالا چه این دانشمند ردای روحانیت را برتن کرده باشد و چه به نام انجینیر شناخته شود و یا داکتر و حقوقدان مورد خطاب قرارگیرند. متاسفانه گوش کسی به این انتقاد ها بدهکار نبود و خصوصا طلاب محترم ظاهرا خود را بالاتر از این می دانستند که در مورد عملکرد شان برای مردم وضاحت دهند.

۱ copy

در این میان متاسفانه کسانی اقدام به رنگ پاشی این تابلو کرده اند. این عمل زشت، غیر اخلاقی و خشونت بار به شدت محکوم است و نباید بنا را بر خرابکاری نهاد و این خودسری غیر قابل بخشش است. تقابل این چنینی برای مردم ما پیامد خوبی ندارد و حوصله مندی باید اولویت داشته باشد. دیگر نباید اجازه داد در جاغوری کسی خودسرانه تصمیم بگیرد و خودسرانه خرابکاری کند، بر مطالبی که خودشان دوست ندارند رنگ بپاشند و تخریب کنند. هر انتقادی که کسی دارد، حتما باید عاری از خشونت و رفتار غیر اخلاقی این چنینی و از مجرای قانونی آن انجام پذیرد. نهادینه کردن خشونت در اجتماع ما را به سوی تباهی سوق می دهد.

خشونت تحت هر نامی محکوم است. خشونت زشت و غیر انسانی است و از هر کانالی که به آن اقدام شود، قابل توجیه نیست. خشونت محکوم است چه رنگ پاشی بر لوحه نام جاده ای باشد و یا تحریک دیگران برای حمله بر مراسم فرهنگی و کنسرت موسیقی جوانان. از خشونت بیزاری می جوییم و آن را رد می کنیم.

حمید اسلمی ۹ سنبله ۹۶ – رادیو پیام جوان

نوشته های مرتبط:

جاغوری این روزها در اختیار آخندها است و بیشترین خبر به عملکرد و رفتار این قشر از مردم ما اختصاص می یابد.

رئیس معارف غزنی: با کسانیکه مکاتب جاغوری را بخاطر سمینار روحانیون در روز رسمی تعطیل کردند برخورد قانونی می شود.

استفاده از دانش‌آموزان به عنوان سیاهی‌لشکر در گردهمایی‌های جاغوری!

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *