سرخط خبرها
خانه / جاغوري / دومین دور مسابقه بایسکل رانی دختران در جاغوری برگزار شد.

دومین دور مسابقه بایسکل رانی دختران در جاغوری برگزار شد.

۲۳ copy

دومین دور مسابقه بایسکل رانی دختران زیر ۱۸ سال امروز (یک شنبه ۱۲ سنبله ۹۶ ) با حضور ۶۰ رکاب زن دختر در مسیر یک کیلومتری در مرکز ولسوالی جاغوری برگزار شد. این مسابقات با شرکت دختران ورزشکار از مناطق مختلف جاغوری و استقبال خوب مردم برگزار گردید.

نجیبه ابراهیمی مسؤول برگزاری این مسابقه در مصاحبه ای به رادیو پیام جوان، هدف از راه اندازی این دور از مسابقه بایسکل رانی دختران را رشد فرهنگ ورزش دختران در جاغوری و رفع تبعیض میان فرزندان پسر و دختر در میان خانواده ها عنوان کرد. خانم ابراهیمی اضافه می کند که به زودی اولین مسابقه دوش مخصوص خواهران را نیز در جاغوری برگزار خواهد کرد.

این نخستین بار نیست که مسابقه بایسکل رانی دختران در جاغوری برگزار می گردد؛ سال گذشته نیز نظیر این مسابقه در مرکز جاغوری راه اندازی شده بود.

هر چند فرهنگ بایسکل رانی دختران در جاغوری سابقه زیادی ندارد اما از سال گذشته به این طرف دومین دوره این مسابقات در جاغوری برگزار می گردد. دور دوم این مسابقات در حالی در جاغوری برگزار می شود که موانع دست و پاگیر زیادی در برابر زنان بخصوص دختران ورزشکار وجود دارد و کمتر خانواده ها را می توان یافت که دختران خود را به ورزش کردن اجازه بدهند؛ اما در سال های اخیر تا حدی این تابو شکسته شده است.

در همین حال یک منبع در اداره ورزش جاغوری به رادیو پیام جوان می گوید، قبل از برگزاری مسابقه بایسکل رانی دختران در سال گذشته و همچنان مسابقه امسال از ادرس های مشخص هشدار دریافت کرده‌اند که رواج فرهنگ ورزش میان دختران به نفع جاغوری نمی باشد . منبع می گوید: ما این هشدار ها را نادیده گرفتیم و مسابقه را سال گذشته برگزار کردیم و امسال نیز به خوبی برگزار شد.

۳ copy

گیتا، دختری که در مسابقه امروز مقام اول را ازان خود کرد، از نبود جای مناسب برای مسابقات و اذیت و آزار مردم را از چالش های عمده در برابر ورزشکاران دختر عنوان می کند اما می گوید ما با تحمل این مشکلات، شجاعانه به رقابت می پردازیم.

در پایان مسابقات به برندگان مقام های اول تا چهارم جوایزی اهدا گردید.

مخالفت عده ای با بایسکل سواری دختران و آنهم از آدرس دین و مذهب بسیار عجیب و غیرقابل باور است؛ زیرا هیچ فرقی بین خر سواری دختران و بایسکل سواری آنها وجود ندارد. اینکه چرا در مقابل خر سواری بانوان حساسیتی ایجاد نمی شود ولی در مقابل موتورسواری و بایسکل سواری دختران عده ای قد علم می کنند، هیچ پاسخی وجود ندارد جز اینکه آن بزرگواران کلا با مقتضیات زندگی مدرن وسایل نقلیه آهنی مشکل دارند.

به نظر می رسد که تعیین سن برای این مسابقات و درج عنوان «زیر ۱۸ سال» برای راضی کردن مخالفان بایسکل سواری دختران از سوی برگزار کنندگان این مسابقات انتخاب شده و در مسابقات جهانی دوچرخه سواری ظاهرا محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

مسابقه امروز در منطقه دشت اشترکوربله و در جاده جاغوری – مالستان برگزار شده بود. دخترانی که در این مسابقه شرکت کردند بین دوازده تا پانزده سال سن داشتند.

۱۸ copy

در حاشیه این مسابقه:

۱- تعداد از والدین دختران مسابقه دهنده از روند مسابقات و داوری آن به شدت انتقاد می کردند.

۲ – با آنکه سال دوم برگزاری مسابقه بایسکل رانی را شاهد بودیم اما از لباس های مخصوص و بایسکل های معیاری خبری نبود.

۳ – یک کیلومتر مسیری که در نظر گرفته شده بود از هر نگاه برای این رده سنی مناسب نبود.

۴ – حضور و استقبال مردم خیلی عالی بود .

۵- نبود مسیر استاندارد و صاف انجام این مسابقات را سخت کرده بود.

مومن زاده – ۱۲ سنبله ۹۶ – جاغوری

۲۷ copy ۱ copy ۳۰ copy ۲۸ copy ۲۵ copy ۲۴ copy ۱۲ copy ۱۵ copy ۱۷ copy ۲۱ copy ۲۲ copy ۹ copy ۲۹ copy ۲۶ copy ۲۳ copy ۲۰ copy ۱۰ copy ۱۱ copy ۱۳ copy ۱۴ copy ۱۶ copy ۱۹ copy ۸ copy ۷ copy ۶ copy ۵ copy ۴ copy ۲ copy

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱۵ copy

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *