سرخط خبرها
خانه / جاغوري / «یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

«یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات دهید.»

۱۵ copy

این یکی از شعارِ هایی بود که امروز دختران جاغوری طی یک نمایش دوچرخه یا بایسکل سواری در مرکز این ولسوالی با خود شان حمل می کردند.
این کمپاین از طرف وزرات صحت عامه کشور با همکاری مرکز آموزشی بهار( بهار اکادمی) لیسه نسوان شهدای مرکز در راس آن استاد نجیبه ابراهیمی مسوول کمیته ورزش بانوان جاغوری و استاد عزیزه دانش یکی از استاتید لیسه نسوان مرکز و عضو کمیته ورزش بانوان جاغوری بعدازظهر امروز (سه شنبه ۲۱ سنبله ۹۶) در سنگماشه مرکز جاغوری راه اندازی شده بود.
این کمپاین در حالی در جاغوری راه اندازی می شود که داکتران و مسؤولان در دو شفانه مرکز جاغوری طی گفتگویی به رادیو پیام جوان می گویند که در هفته یک یا دو بار شاهد اقدام به خودکشی در ولسوالی جاغوری هستند که توسط نزدیکان آنها به این شفاخانه ها برای نجات و تداوی انتقال میابند. آنان می گویند: شایع ترین روش خودکشی در میان جوانان ولسوالی جاغوری خوردن تابلت و مواد های زهری است. حلق آویز کردن و شلیک به خود هم برای خودکشی استفاده می شود. در شش ماه نخست سال ۱۳۹۶ از این میان تعداد۴ تن خودشان را حلق آویز کرده اند که متاسفانه این خودکشی ها منجر به مرگ شده است. این قربانیان شامل یک زن ۴۵ ساله، یک دختر ۱۶ ساله و یک مرد ۲۴ ساله و یک مرد ۲۷ ساله می شوند. خشونت های جنسیتی و خانوادگی، مشکلات روانی، غم و اندوه، احساس گناه، حقارت و ستگما (شرم و ننگ اجتماعی) ازدواج های اجباری از جمله عوامل عمده خود کشی به شمار میروند.

۲۹ copy
محمد تقی جاوید، نماینده وزارت صحت عامه یکی از برگزار کنندگان کمپاین امروز به رادیو پیام جوان می گوید: خودشکی کدام پدیده جدید و نو نیست، بلکه انسانها از دیر زمان به شکل و اشکال در موقع مشکلات در صورتیکه گوش شنوا برای بیان مشکل خود نیافتند، از سر ناچاری دست به خودکشی زده و در حقیقت از طریق پایان دادن به زندگی خود در برابر خشونت های جنسیتی و خانوادگی، مشکلات روانی و یا نظیر این ها اعتراض خویش را اعلان می دارند.
جاوید می گوید، سالانه ۸۰۰ هزار نفر در سراسر جهان از اثر خودکشی می میرند. که در هر ۴۰ ثانیه یک نفر در سراسر جهان جان خود را از اثر خودکشی از دست می دهند. به گفته جاوید، در افغانستان ۹۵ فیصد قربانیان خودکشی خانم ها هستند.
در همین حال نجیبه ابراهیمی مسوول کمیته ورزشی بانوان جاغوری طی گفتگویی به رادیو پیام جوان می گوید: خودکشی یک معضل اجتماعی است و سکتور صحت به تنهایی قادر به غالب آمدن بر آن نمی باشد. از این رو هر کس بدون در نظر داشت موقف وظیفوی با امکانات کم یا زیاد در قبال خودکشی مسوولیت دارد و می توانند نقش موثر در آگاهی دهی به جوانان و جلوگیری از ان بازی کنند .
بانو ابراهیمی افزود: ما با همکاری وزارت صحت عامه کشور و مرکز آموزشی بهار به منظور بلند بردن آگاهی دست اندرکاران و مردم شریف جاغوری کمپاین را تحت شعار « یک دقیقه وقت خود را وقف کنید یک زندگی را نجات بدهید.» وهمچنان به مناسبت از روز جهانی وقایه از خودکشی طی یک برنامه، نمایش بایسکل سواری دختران جاغوری را راه اندازی کردیم که نشان می دهد هر کسی بدون موقف، بودجه و امکانات می توانند به صحبت ها و خواست های قربانیان گوش داده و با برقراری تماس با آنها از گوشه گیری و انزوا آنان را نجات داده و آنها را به مام معرفی کنند. آن وقت است که ما می توانیم از آنها مراقبت فراهم کنیم.

۱۰ copy
در کمپاین امروز ۵۰ دختر بایسکل سوار شرکت کرده بودند و ۵ کیلومتر راه را از منطقه دشت اشترکوربله الی بازار سنگماشه با شعار های « خودکشی راه حل های تمام مشکلات نیست»، « بالا ترین ظلم، ظلم در حق خویش تن است.»، « روز های سخت دوام نمی آورد اما انسان های سخت چرا…»، « یک دقیقه وقت خود را وقف کنید، یک زندگی را نجات بدهید.» و « قدر خود را بدانید و از خودکشی دست بکشید» رکاب زدند.
در پایان این کمپاین رادیو پیام جوان در پیوند به این موضوع میزگرد را نیز ترتیب داده بود که نکات مهم آن در گزارش بعدی با شما مخاطبین محترم شریک ساخته خواهد شد.
تا ان زمان بدرود.

رادیو پیام جوان – ۲۱ سنبله ۹۶ 

تصاویر هم از برنامه امروز تقدیم تان.

۵ copy ۱۰ copy ۱۲ copy ۱۳ copy ۱۵ copy ۱۶ copy ۱۹ copy ۲۹ copy

۱ copy ۲ copy ۳ copy ۴ copy ۶ copy ۷ copy ۸ copy ۹ copy ۱۱ copy ۱۴ copy ۱۷ copy ۱۸ copy ۲۰ copy ۲۱ copy ۲۲ copy ۲۳ copy ۲۴ copy ۲۵ copy ۲۶ copy ۲۷ copy ۲۸ copy

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱ copy

جاده سنگشانده – چوب و بدره زار به اسم شهید مرتضی رضایی نامگذاری شد.

به مناسبت چهلومین روز شهدات شهید مرتضی رضایی جاده ۵ کیلومتری سنگشانده الی منطقه چوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *