سرخط خبرها
خانه / جاغوري / والیبال دوستانه میان دختران مکاتب جاغوری برگزار شد.

والیبال دوستانه میان دختران مکاتب جاغوری برگزار شد.

gril volleyball

مسابقات دوستانه والیبال میان تیم های لیسه نسوان شهدای مرکز و لیسه شیرینو ناوه برگزار گردید.
نجیبه ابراهیمی مسؤل کمیته ورزشی بانوان جاغوری به رادیو پیام جوان می گوید، مسابقات دوستانه والیبال دختران دانش آموز لیسه نسوان شهدای مرکز و لیسه شیرینو ناوه امروز( سه شنبه ۱۸ میزان ۹۶ ) در لیسه دخترانه مرکز جاغوری ( لیسه نسوان شهدای مرکز) برگزار شد . که این دیدار با نتیجه ۳-۲ به نفع تیم لیسه شیرینو ناوه به پایان رسید.
مسابقه والیبال دختران در جاغوری تازه گی ندارد. اولین دور مسابقات والیبال میان دختران مکاتب جاغوری از سوی سفارت امریکا در تابستان سال ۱۳۹۰ در جاغوری راه اندازی شده بود. که ۶ تیم از جاغوری، یک تیم از مرکز غزنی و یک تیم از ولسوالی مالستان در آن مسابقات اشتراک ورزیده بودند.
این سری بازی به طور بسیار ابتدائی و غیرحرفه‌ای برگزار می شود. دختران ورزشکار علت اینکه بازی ها چرا تا حالا اینطور غیرحرفه‌ای انجام می شود به رادیو پیام جوان می گویند که آنان از هیچ نوع امکانات ورزشی برخور دار نیستند. نبود مربی، جای مناسب برای ورزشکاران اناث، نوع نگاه اجتماعی به ورزش زنان در جامعه سنتی وعدم توجه حکومت تا حال در بخش ورزش دختران ورزشکار از مواردی اند که به عنوان یک چالش جدی فراروی ورزش و خصوصا ورزش های دسته جمعی مثل والیبال مطرح می شود.

gril volleyball 1

نبود مربی های ورزشی زن در جاغوری سبب شده است که بازیکنان این ورزش در تکنیک های بسیار ابتدایی توپ گیری دچار مشکلات اساسی باشند و به وضوح نبود مربی این رشته به چشم می خورد. از سویی با توجه به بافت سنتی جامعه خیلی بعید است که دختران زیر نظر مربی های مرد تمرین کنند.
با وجودی که والیبال بازی محبوب در میان مردم جاغوری است، اما متاسفانه نبود مربیان مسلکی و بی توجهی مسئوولین به این بخش باعث شده است که حتی مسابقات والیبال مردان در جاغوری هم به شکل آماتور و بسیار ابتدایی آن برگزار شود.

gril volleyball 2

با وجودی که مسابقات ورزشی مهمی سالانه در جاغوری برگزار می شود و بازیکنان مستعدی در بخش والیبال جاغوری وجود دارد، اما نگاه بسیار سنتی به این ورزش باعث شده است که والیبال جاغوری در سطح بالاتر حرفی برای گفتن نداشته باشد. تاهنوز هیچ مسابقه ای به سیستم دوره‌ای در این ولسوالی بازی نشده است و مسوولین درجه یک والیبال در این مورد اصلا چیزی نمی دانند. مسابقات سالانه والیبال به طریق سنتی آن برگزار می شود و بازیکنان در زمین نقش ثابتی دارند. این مساله باعث می شود که بازیکنان همه فن حریف کمتر در جاغوری به چشم بخورد و حتی بازیکنان نامدار این رشته برخی از اولیه ترین تکنیک های بازی گروهی والیبال را بلد نیستند.
انتظار می رود که مسوولین ورزش جاغوری کمر همت ببندند و راهی برای برون رفت از این وضعیت بسنجند و در غیر آن هیچ گاه شاهد رشد این ورزش پرطرفدار در جاغوری نخواهیم بود.

رادیو پیام جوان – ۱۸ میزان ۹۶ 

درباره ی admin

همچنین ببینید

۱ copy

جاده سنگشانده – چوب و بدره زار به اسم شهید مرتضی رضایی نامگذاری شد.

به مناسبت چهلومین روز شهدات شهید مرتضی رضایی جاده ۵ کیلومتری سنگشانده الی منطقه چوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *